خبرگزاری ایسنا: ۵ درصد زندانیان سمنان اتباع افغان‌اند/ روند نزولی شمار زندانیان در ابتدای امسال

is-naمدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی استان سمنان گفت: پنج درصد زندانیان زندان‌های این استان را اتباع بیگانه تشکیل می‌دهند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، عباسعلی عرب در نشست خبری با اصحاب رسانه این استان اظهار کرد: اکثر قریب به اتفاق این زندانیان خارجی اتباع کشور افغانستان هستند.

وی با بیان اینکه ۸۵ درصد زندانیان این استان بومی هستند افزود: ۱۵ درصد از زندانیان استان را افراد غیربومی تشکیل می‌دهند و معمولا در همه استان‌ها حدود ۱۵ درصد زندانی غیربومی وجود دارد.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی استان سمنان با بیان اینکه بیش از ۲۰۰۰ زندانی در زندان‌های این هستند حبس خود را می‌گذرانند افزود: در پایان سال ۹۵ بیش از دو‌هزار و ۱۲۰ زندانی در زندان‌های این استان به تحمل حبس خود مشغول بودند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن ۱۰ درصد کاهش داشته است.

وی از روند نزولی شمار زندانیان در سه ماهه اول امسال خبر داد و افزود: پیش‌بینی می‌شود که شمار زندانیان در زندان‌های استان در سال ۹۶ نیز بین ۸ تا ۱۰ درصد کاهش بیابد.

عرب، سهم مردان از زندانیان این استان را ۲۰۳۸ نفر اعلام کرد و افزود: ۵۸ زندانی زن نیز در بند نسوان زندان‌های این استان به تحمل کیفر می‌پردازند. این در حالی است که آمار زندانیان زن پیش از این تا ۱۹۰ زندانی زن هم رسیده بود.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی استان سمنان با بیان اینکه ۵۲درصد زندانیان استان جرائم مرتبط با موادمخدر دارند افزود: سرقت با ۲۵ درصد و علیه اشخاص (شامل قتل غیرعمد، نزاع، ضرب و جرح،و..) با هشت درصد و جرائم مالی با چهار درصد در رتبه‌های دوم تا چهارم قرار دارند.

وی با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی در زندان‌های استان از وجود پنج باب کتابخانه در پنج زندان این استان خبر داد و گفت: این کتابخانه مشارکتی بوده و ۱۵ هزار جلد کتاب را در خود جای دادند.

بهره‌مندی یک هزار و ۲۴ زندانی سمنانی از تخفیف مجازات و آزادی مشروط

عرب از اقامه نماز جماعت در اکثر زندان‌های استان خبر داد و افزود: ۱۷ روحانی به عنوان امام جماعت با زندان‌های استان همکاری دارند. ضمن اینکه برنامه‌های فرهنگی و خصوصا فعالیت‌های مرتبط با نماز در زندان‌های استان سبب شد که این استان رتبه اول کشور در بین زندان‌های کشور را به دست بیاورد.

وی از بهره‌مندی یک هزار و ۲۴ زندانی استان از تخفیف مجازات و آزادی مشروط خبر داد و گفت: همچنین ۴۹۱ نفر از زندانیان این استان در سال گذشته از عفو برخوردار و به دامان خانواده‌های خود بازگشتند.

آزادی ۸۵ زندانی غیرعمد استان

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی استان سمنان از آزادی ۶۸ زندانی استان از طریق کمک های مردمی و دولتی و کسب رضایت‌نامه از شاکیان آنها خبر داد و اظهار کرد: برای آزادی این تعداد زندانی جرائم غیرعمد نیاز به ۳۱ میلیارد ریال بوده که ۱۳ میلیارد ریال آن از سوی شاکیان گذشت شده، ۱۰ میلیارد ریال توسط زندانیان تامین و ۱۷میلیارد ریال آن هم توسط ستاد دیه پرداخت شده است.

وی از آزادی ۱۷ زندانی غیرعمد استان در سه ماهه اول امسال خبر داد و گفت: این زندانیان نیز ۷۰۰ میلیون تومان جریمه داشتند که ۴۰۰ میلیون تومان آن از طریق کمک های دولتی و مردمی، ۱۰۰ میلیون تومان از طریق آورده زندانیان و ۲۰۰میلیون تومان آن نیز از طریق گذشت شاکیان تامین شده است.

مرخصی به ۳۷۱ زندانی در لیالی قدر

این عضو شورای قضایی استان سمنان از اعطای مرخصی به ۳۷۱ زندانی در لیالی قدر امسال خبر داد و افزود: به هرکدام از این زندانی‌ها ۱۵ روز مرخصی داده شده تا از ماه مبارک رمضان نهایت استفاده را ببرند.

عرب در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص اشتغال‌آفرینی برای زندانیان گفت: در سال ۹۵ بیش از ۶۵۰ شغل برای زندانیان ایجاد شد که در سال ۹۶ نیز هدفگذاری شده این رقم را به ۷۵۰ فرصت شغلی برسانیم.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*