منشور اخلاقی کارکنان سازمان زندان‌ها

منشور اخلاقی کارکنان سازمان زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور

ما کارکنان سنگر اصلاح و تربیت بر این باوریم

۱- در محضر خداوند متعال و در برابر آرمانهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، ولایت فقیه و شهدای انقلاب اسلامی می بایست خدمت صادقانه را پیشه خویش سازیم، چرا که باریتعالی در همه حال ناظر بر اعمال ماست .
۲- گفتار و کردار انسانی و اسلامی با زندانیان و خانواده آنان داشته و جلب رضایت مراجعین را سبب خشنودی خدا و اولیا گرامش بدانیم .
۳- حقوق فردی زندانیان را محترم شمرده و احقاق حقوق حقه آنان را مدنظر قرار دهیم .
۴- با عنایت به منزلت و کرامت مقام انسانها، از هر گونه تحقیر، توهین و آزار زندانیان جلوگیری نموده و بهبود شخصیت آنان راسرلوحه عمل خویش قرار دهیم .
۵- از پیشنهادات و انتقادات زندانیان و خانواده آنان در جهت بهبود وضعیت محیط استقبال نمائیم .
۶- خدمات کارکنان سازمان زندانها براساس آیه و من احیاها فکانما احیا الناس جمیعا خواهد بود که میبایست با نیت خالص و جهت تقرب به ذات اقدس الهی و اعتقاد راسخ به ارزشهای اسلامی و برگرفته از آیات قرآن مجید، نهج البلاغه و روایات و رهنمودهای حضرت امام خمینی ( ره ) و مقام معظم رهبری و مسئولان قوه قضائیه و سازمان متبوع به طور مستمر مدنظر باشد .
۷- ارائه خدمت به زندانیان به عنوان ارباب رجوع مقیم، خانواده زندانیان و کارکنان و سایرین برمبنای مراجعه به خادمان خود
و پیشدستی در ارائه خدمت قبل از مراجعه زندانیان، خانواده های آنان و کارکنان خواهد بود .
۸- جهت توزیع عادلانه خدمت به تمامی ارباب رجوع با نگرش عدم تبعیض و نگاه مضاعف در جهت رفع آلام افراد ضعیف و ناتوان شامل زندانیان، خانواده زندانیان، کارکنان و ارباب رجوع برابر قانون و مقررات اهتمام نمائیم .
۹- در برابر زندانیان، خانواده زندانیان، کارکنان و ارباب رجوع روحیه تواضع داشته و برای شنیدن انتقادات آنان سعه صدر لازم را در خود ایجاد نمائیم .
۱۰- توجه و احترام به کرامت انسانی زندانیان جهت بازگشت شرافتمندانه آنان به جامعه، و خانواده زندانیان جهت حفظ کانون خانواده و جلوگیری از آسیب های اجتماعی به خانواده و فرزندان آنان و توجه ویژه به کارکنان به منظور تحمل شدائد ناشی از شغل سخت و زیان آور زندانبانی و تکریم ارباب رجوع بطور عام .

۱۱- فراهم آوردن زمینه وفاق همدلی، تعاون راز داری و اعتماد سازی و ایجاد محیطی که از هرگونه تنش بدور باشد و به معنای عام ایجاد محیط مناسب و رعایت بهداشت روانی .
۱۲- توجه و رسیدگی به درخواست قانونی مراجعین، و کوتاه نمودن فرآیند پاسخگویی به آنان باتوجه به مقررات قانونی با رعایت سه اصل سرعت، دقت و نظم .
۱۳- دارا بودن حسن برخورد و روحیه صبر، شکیبائی در تعاملات با زندانیان، خانواده زندانیان، کارکنان و ارباب رجوع .
۱۴- انجام فعالیت ها بر اساس مقررات و بطور شفاف و نیز مبتنی بر انتخاب مناسبترین روش و پرهیز از آنچه به عنوان سلیقه شخصی و راهکارهای پیچیده و مهم توسط کارکنان در مواجهه با ارباب رجوع ممکن است صورت گیرد.
۱۵- شناخت صحیح از مقررات و اهداف سازمانی و تطبیق نگرش های فردی با آن .
۱۶- استفاده مناسب و درست از امکانات، مقررات و اختیاراتی که برمبنای قانون تدوین شده است جهت ارائه خدمت بهتر به ارباب رجوع .
۱۷- توجه و رعایت شرح وظایف سازمانی در همه امور مربوط و ادای تکلیف در قبال وظایف محوله .
۱۸- حضور بموقع در محل کار و پرهیز جدی از تأخیر در ورود و تعجیل در خروج و استفاده بهینه از اوقات اداری .
۱۹- عدم تبعیض در روابط اداری و نیز در اجرای مقررات نسبت به ارباب رجوع و کارکنان .
۲۰- عدم تسامح در حفظ اموال و اسناد و وجوه دولتی و پیشگیری از ایراد خسارت به اموال دولتی .
۲۱- عدم افشای اسناد و اسرار محرمانه .
۲۲- عدم ارائه گواهی یا گزارش خلاف واقع در امور اداری جهت ارائه به ارباب رجوع و غیره .
۲۳- عدم استعمال دخانیات و عمل و رفتاری که در نزد ارباب رجوع به عنوان یک کار ضد ارزشی توسط کارکنان دولت
مطرح می باشد.
۲۴- عدم سوء استفاده از مقام و موقعیت اداری و شغلی .
۲۵- حفظ انضباط ظاهری و نیز رعایت آداب اسلامی در همه امور .
۲۶- حضور فعال در مراسم عبادی و تجمعات دینی و ملی مربوط به مناسبتهای انقلاب .
۲۷-   «عدم بیان وضع بد معیشتی و مشکلات شخصی» نزد ارباب رجوع محترم بمنظور پرهیز از تداعی کمک در مقابل کار .
۲۸- هنگام مراجعه ارباب رجوع با همکاران خود از رفتارهای دور از شأن و سبک و نیز از بکار بردن ادبیات زشت پرهیز کرده و با مراجعین برخورد منطقی و مؤدبانه داشته باشیم .
۲۹- بازبودن درب اطاقها و عدم برگزاری جلسات غیرضروری در وقت اداری در کاهش انتظار و عصبانیت ارباب رجوع و جلب اعتماد آنان در حل مسائل بسیار تأثیر گذار بوده و این سیره حسنه را همیشه زنده بداریم .
۳۰- به خواسته مراجعان بدقت گوش داده و در پاسخگوئی و ارائه خدمت منطقی نهایت تلاش وافر را داشته باشیم .
۳۱- باتوجه به شرایط زندانها، ضرورت ایجاد سالن های انتظار با امکانات و فضای مناسب برای حضور ارباب رجوع و نیز تسهیلات لازم بویژه در بخش انتظار و ملاقات فراهم گردد.
۳۲- در مبادی ورودی هر زندان «در بخش اطلاعات» جهت پاسخگوئی فوری و سریع به مراجعین نسبت به تجهیز این مرکز به دستگاه کامپیوتر با کاربران مسلط و خوش برخورد تدبیر شود .

۳۳- در ایام مرخصی یا مأموریت و یا در مواقع عدم حضور موجه در محیط کار حتما” فردی را بعنوان جانشین معرفی کنیم تا در انجام امورات محوله و پاسخگویی به مردم هیچگونه خللی ایجاد نشود .
۳۴- راهنمایی و توجه کامل به مراجعین بیسواد یا کم سواد و خصوصا” مراجعین شهرستانی .
۳۵- عدم انجام کارهای غیر اداری و برقراری تماسهای تلفنی شخصی و ملاقاتهای غیر ضرور هنگام پاسخگویی به ارباب رجوع .
۳۶- در راه اندازی خط تلفن گویا تسریع و جدیت بیشتری معمول گردد و، در هر یک از واحدهای اجرائی مرتبط با ارباب رجوع پست صوتی پیش بینی شود .
۳۷- ملاقاتهای حضوری مدیران کل و رؤسای زندانها هر هفته یک روز با خانواده زندانیان و مردم عزیزمان با جدیت دنبال و بطور مستمر ادامه داشته باشد .
۳۸- فضای برخورد را بگونه ای تنظیم کنیم که مراجعه کنندگان و مددجویان با اطمینان کامل مشکلات خود را بدون واهمه مطرح نمایند، همچنین شکایات بموقع رسیدگی و نتیجه کار به اطلاع شاکی برسد.
۳۹- توجه به کرامت انسانی و رفتار شایسته در برخورد با کارکنان توسط مدیران و سرپرستان مستقیم که منجر به افزایش و ارتقاء سلامت روانی برای کارکنان میشود . بعنوان یک فریضه اداری مورد اهتمام قرار گیرد.
۴۰- برای پیشگیری از مشکلات روحی و روانی کارکنان و خانواده آنان زمینه استفاده از خدمات مشاوره ای و یا تسهیل در دسترسی به این امکان تدبیر شود .
۴۱- منابع انسانی مهمترین سرمایه هر سازمان هستند و برای بهره وری بهینه از این سرمایه عظیم باید با برنامه ریزی دقیق در آموزش و نگهداشت نیروی انسانی توان کارآمدی سازمان را در خدمت رسانی به مردم افزایش داد لذا مرکز آموزشی و پژوهشی سازمان که متولی امر آموزش است می بایست نقش بی بدیل خود را در این زمینه به منصه ظهور برساند تا اثر بخشی حاصل از این تدبیر ملموس باشد.
۴۲- مکان احداث شده برای پاسخگویی به ارباب رجوع باید به گونه ای طراحی شود که مشکلی برای مراجعین از نظر نوبت ایجاد ننماید و گیشه های خدماتی باید دارای مسیرهای جداگانه برای خواهران و برادران باشد و با نصب علائم ارباب رجوع را به گیشه مربوطه راهنمائی نمایند.
۴۳- باتوجه به اینکه ارائه برخی از خدمات به مراجعین به دلایل استعلامات ممکن است با تأخیر انجام شود لذا برای اینکه حق ارباب رجوع ضایع نگردد با دادن شماره نوبت را رعایت نمایند.
۴۴- بعضا مشاهده می شود بعضی از ارباب رجوع ها هنگام برگشت از ادارات کل و یا زندانها خصوصا” زندانهایی که در خارج شهر واقع شده بدلیل نداشتن وسیله نقلیه دچار سرگردانی میشوند . لذا بمنظور رفاه حال مراجعین و جلوگیری از هرگونه سوء استفاده های احتمالی و اتفاق ناگوار هماهنگی‌های لازم با شرکت اتوبوسرانی و یا مینی بوسرانی و یا حداقل راه اندازی
آژانس تاکسی مورد وثوق و اطمینان بعمل آید تا نگرانی های مددجویان و خانواده های آنان برطرف گردد.

۴۵- به منظور جلوگیری از سرگردانی ارباب رجوع نصب تابلوی راهنما در ورودیها و کارت شناسه بر روی میز و یا بالای میز هر یک از کارکنان و یا متصدیان مربوطه الزامی می باشد در روی کارت شناسه نام نام خانوادگی، عنوان پستی، ترجیحا عکس کارمند مربوطه و شرح وظایف اصلی کارمند قید شود بدیهی است این تابلو باید در محلی نصب گردد که قابل رؤیت برای مراجعه کننده باشد.
۴۶- بعضی از مراجعین که ممکن است از راه دور و یا شهرستانها مراجعه کرده باشند درخواستهایی نظیر اخذ معرفینامه برای کمیته امداد امام ( ه )، انجمن حمایت و … را دارند لذا با بررسی مقدماتی در اسرع وقت نسبت به راه اندازی مشکل
ارباب رجوع مربوطه اقدام و از اتلاف وقت و سرگردانی آن جلوگیری بعمل آید.
۴۷- بمنظور آشنایی بیشتر خانواده های مددجویان مواردی نظیر چگونگی انجام ملاقات و یا مرخصی زندانیان از آئین نامه سازمان زندانها استخراج و بصورت تابلو تهیه و در اماکنی نظیر سالنهای ملاقات که قابل رویت ارباب رجوع باشد نصب گردد.
۴۸- برقراری ارتباط با مراجعین و خانواده مددجویان باید در جارجوب شرح وظایف باشد و کارکنان حق ندارند در خارج از محیط اداری با مراجعه کنندگان ارتباط برقرار نمایند.

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

Font Resize