مدیرکل زندان‌های استان سمنان در جمع خبرنگاران: جمعیت کیفری زندان‌های استان سمنان ۱۰ درصد کاهش یافته است

Semnan-arab00

مدیر کل زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان سمنان در نشست مطبوعاتی مشترک اعضای شورای قضایی استان که به مناسبت بزرگداشت هفته قوه قضائیه برگزار شده بود، از کاهش جمعیت کیفری زندانهای استان در سال ۹۵ خبر داد و گفت: میانگین موجودی زندان‌های استان سمنان در یکساله ۹۵، برابر با ۲۱۲۱ نفر بوده که این تعداد نسبت به دوره مشابه گذشته، با ۱۰ درصد کاهش مواجه بوده است.

به گزارش روابط عمومی زندانهای استان سمنان، عباسعلی عرب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تعداد ورودی به زندانهای استان در سال ۹۵ برابر با ۴۶۶۸ نفر با میانگین روزانه ۱۳ نفر بوده که خوشبختانه با کمک مقامات محترم قضایی استان، نسبت به سال ۹۴، حدود ۹ درصد کاهش داشته است که انتظار می‌رود در سال جاری نیز شاهد کاهشی مشابه این درصد باشیم.

وی افزود: در حال حاضر ۹۷ درصد آمار موجودی زندانهای استان را مردان و ۳ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. همچنین ۸۵ درصد از مددجویان از لحاظ محل سکونت بومی استان می‌باشند. در خصوص تابعیت نیز، ۹۵ درصد زندانیان ایرانی و ۵ درصد از اتباع بیگانه‌اند که غالبا تبعه افغانستان هستند.

مدیرکل زندان‌های استان سمنان بیان کرد: بیشترین آمار موجودی زندانیان استان مربوط به مجرمان مواد مخدر است که ۵۲ درصد از مجموع زندانیان استان سمنان را تشکیل می‌دهد.

به گفته عرب، محکومان به جرم سرقت، با جمعیت ۲۵ درصد مجموع موجودی زندانیان، دومین گروه جرمی زندانیان استان سمنان را تشکیل می‌دهند.

وی افزود: جرائم علیه اشخاص، محکومیتهای مالی، علیه اموال و مالکیت و منافی عفت نیز به ترتیب با ۸، چهار، سه و دو درصد در رتبه‌های بعدی گروه جرمی زندانیان استان سمنان قرار دارند.

عرب در خصوص بیشترین گروه‌های جرمی در میان زندانیان ورودی در سال گذشته گفت: در آمار ورودی نیز، جرائم گروه مواد مخدر با ۲۵ درصد بیشترین تعداد و پس از آن جرائم سرقت ۲۴ درصد، جرائم علیه اشخاص ۱۴ درصد، جرائم مالی ۹ درصد و باقی جرائم با درصد کمتر در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی، تربیتی استان سمنان با اشاره به عملکرد فرهنگی و اقدامات صورت گرفته در حوزه اصلاح و تربیت در زندانها گفت: با همکاری اداره کل اوقاف و امور خیریه استان و با برگزاری کلاس‌های آموزشی، ۴۶ نفر از مددجویان زندانهای تابعه استان حافظ قرآن از ۱ جزء تا ۳۰ جزء می‌باشند که ۴۳ نفر از این تعداد در مسابقات کشوری شرکت داشته‌اند و برخی حائز مقام شده‌اند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۲۰ نفر از زندانیان استان در سطح آموزش عالی مشغول تحصیل بوده‌اند، ادامه داد: ۴۷ نفر نیز در مقاطع مختلف تحصیلی در کلاس‌های آموزش از راه دور و ۱۵ مددجو در دوره نهضت سوادآموزی شرکت داشتند.

عرب با اشاره به اینکه اداره کل زندان‌ها و اقدامات تأمینی، تربیتی استان سمنان برنامه‌های فرهنگی ویژه‌ای را با محوریت قرآن و نماز برای زندانیان اجرا کرده است؛ اظهار داشت: در سال گذشته ۱۲۰۰ نفر در کلاس‌های قرآنی، بیش از دو هزار نفر در کلاس‌های عقیدتی و ۲۰۲۱ نفر از زندانیان در کلاس‌های مهارت‌های اساسی زندگی آموزش دیده‌اند.

وی با اشاره به افزایش کتاب در کتابخانه‌های زندانهای تابعه در سال ۹۵ تصریح کرد: با تجهیز و افزایش تعداد و عناوین کتابها، در سال گذشته بیش از ۱۵ هزار جلد کتاب جهت بهره‌مندی مددجویان در کتابخانه زندانهای استان که همه آنها مشارکتی می‌باشند موجود بوده است.

مدیرکل زندان های استان با بیان اینکه آموزش خانواده زندانیان نیز در دستور کار زندانها قرار دارد، ابراز داشت: در سال گذشته، چندین کارگاه آموزشی در ۹ عنوان ویژه خانواده مددجویان برگزار شده و بیش از ۲۷۶۳ نفر آموزش دیده‌اند.

عباسعلی عرب از اعطای بیش از ۹۵۰۰ مورد نفر مرخصی روزانه به زندانیان استان در سال ۹۵ خبر داد و عنوان کرد: ۱۰۲۴ زندانی نیز از تخفیف مجازات، آزادی مشروط و تعلیق مجازات استفاده کرده‌اند و ۴۹۱ زندانی نیز به مناسبت‌های مختلف مشمول عفو شده‌اند.

عضو شورای قضایی استان سمنان با بیان اینکه در سال ۹۵، به طور متوسط روزانه ۶۵۰ نفر از زندانیان محکوم استان در کارگاه‌های داخل زندان و یا در شرکت‌ها و تولیدی‌های خارج از زندان اشتغال داشته‌اند خاطرنشان کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در شورای حرفه‌آموزی و اشتغال زندانهای استان، بنا داریم تعداد زندانیان شاغل را تا پایان سال جاری به حداقل ۷۵۰ نفر افزایش دهیم.

وی افزود: همچنین در سال گذشته، ۱۳۰۰ مددجود در ۸۰ دوره مختلف آموزش فنی و حرفه‌ای شرکت داشته‌اند و مهارت‌های فنی لازم را کسب کرده‌اند.

عرب با اشاره به برگزاری ۴ جشن گلریزان در شهرستان‌های مخلف استان تصریح کرد: در این جشن‌ها، بیش از ۶۳۵ میلیون تومان به صورت نقدی و تعهدی به آزادسازی ۱۱۴ زندانی جرائم غیرعمد موجود در استان کمک شده است.

وی در خصوص عملکرد ستاد دیه استان ابراز کرد: در یکساله گذشته ۶۸ نفر از زندانیان غیرعمد استان با مجموع بدهی بیش از ۳۱ میلیارد ریال توسط ستاد دیه آزاد  شده‌اند که بخشی از مبالغ پرداخت شده از محل کمک‌های خیرین استان بوده است.

دبیر هیئت امنای ستاد دیه استان سمنان افزود: در سه ماهه نخست امسال نیز ۱۷ زندانی غیرعمد با مجموع بدهی بیش از ۷۲۶ میلیون تومان آزاد شده‌ و به نزد خانواده خود بازگشته‌اند.

مدیرکل زندان های استان سمنان در پایان با بیان ۳۵۰ خانواده نیازمند مددجویان تحت پوشش انجمن حمایت زندانیان هستند و از کمکهای مالی، حمایتی و آموزشی این انجمن بهره می‌برند یادآور شد: متاسفانه خدمات شایان توجه این انجمن‌ها آنچنان که باید به مردم شناسانده نشده و به همین دلیل از اهالی رسانه استان می‌خواهم نسبت به این موضوع آگاهی‌رسانی لازم را داشته باشند تا انشاءالله خانواده‌های بیشتری از این خدمات بهره‌مند شوند.

Semnan-arab01

Semnan-arab02

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*