اهداف و اولویت‌ها

اولویت های ۱۰گانه سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور که در حقیقت خط مشی اصلی این سازمان در پیشبرد اهداف اصلاحی و تربیتی است پس از برگزاری نشست ها و جلسات کارشناسی در کمیته های تخصصی و بر اساس اهداف و برنامه های کلان سازمانی تدوین و طراحی شده است.

این اولویت‌ها با لحاظ کردن چالش ها، مشکلات و بر حسب اهداف سازمان و با در نظر گرفتن تجربیات گذشته و نیازهای روز طراحی شد است و سازمان زندانها با تمام ظرفیت و امکانات اهداف بلند مدت و میان مدت خود را بر اساس این اولویت ها پایه‌ریزی خواهد کرد.

اولویت‌های ابلاغی از سوی دکتر اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور به مدیران ستادی و استانی سازمان زندان‌ها به شرح ذیل است:

کاهش هدفمند جمعیت کیفری زندانیان

کاهش جمعیت کیفری زندانیان مهمترین اولویت سازمان زندان‌هاست چرا که در صورت وجود تراکم جمعیت کیفری ، تمامی برنامه های ما تحت الشعاع این موضوع قرار خواهد گرفت و سیاست اصلی سازمان زندان‌ها استفاده از تمامی ظرفیت های قانونی برای تحقق این امر است.

توسعه و بهسازی فضای نگهداری زندانیان و انتقال زندان ها به خارج از شهرها

بهسازی فضای نگهداری زندانیان و انتقال زندان ها ، خارج از شهرها را اولویت بعدی سازمان زندان‌هاست و یکی از دغدغه‌های اصلی سازمان زندان‌ها توسعه فضای فیزیکی و استاندارد سازی سرانه اسکان زندانیان است که در حال حاضر طرح های مهمی در این زمینه در دست اجراست.

ارتقاء بهره وری و توسعه منابع انسانی

بی شک نیروی انسانی کارآمد مهمترین سرمایه هر سازمان است. ارتقاء بهره وری و توسعه منابع انسانی به عنوان یکی دیگر از اولویت های سازمان با هدف ارتقاء دانش علمی و به کارگیری نیرو های متخصص در امور زندانبانی طراحی شده است.

توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و ایجاد زندان های هوشمند

توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و ایجاد زندان های هدفمند نیز از مهترین اولویت های سازمان زندانهاست چرا که استفاده از تکنولوژی های جدید در عرصه انفورماتیک و ایجاد زندان های هوشمند هم در کاهش استفاده از مجازات حبس و هم در بهبود فرآیندها تأثیر بسزایی دارد که در این زمینه نیز اقدامات مهمی از جمله ایجاد سامانه پا بندهای الکترونیکی طراحی گشته است.

ارتقاء امنیت پایدار در زندان

زندان به عنوان یک عامل بازدارنده در خصوص جلوگیری از ارتکاب جرم و یکی از ابزارهای اجرای عدالت در جامعه می بایست دارای امنیت نظم و قانونمداری باشد تا بتواند کارکرد اصلی خود را در جامعه مختلف نماید. ارتقاء امنیت پایدار در زندان ها می تواند ضمن تامین این کارکرد زندان،فضای مناسبی را برای اجرای هرچه بهتر فعالیت های اصلاحی و تربیتی فراهم کند.

ارتقاء سلامت زندانیان

تامین و حفظ سلامت زندانیان یکی دیگر از اولویت های سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور است . با توجه به این اولویت مهم ، سازمان زندان ها تمامی توان خود را برای بازگرداندن سلامتی جسمی زندانیان بیمار و حفظ آن با بکارگیری نیروی انسانی متخصص و امکانات روز بکار خواهد گرفت.

توسعه توانمندی و مهارت های فردی و اجتماعی زندانیان

مهمترین هدف برنامه های اصلاحی و تربیتی ، توسعه توانمندی و مهارت فردی و اجتماعی زندانیان است تا شرایط لازم را برای بازگشت شرافتمندانه آنان به جامعه فراهم نماید تا ضمن اجرای رسالت اصلاح و تربیت زندانیان زمینه های بازگشت مجدد آنان به چرخه جرم را از بین ببرد.

ارتقاء خدمات حمایتی همه خانواده زندانیان

هر چند رویکرد خدمات حمایتی از زندانیان به یک فرهنگ تبدیل شده است اما باید در توسعه و ترویج این فرهنگ همه جامعه بسیج شوند چرا که حمایت از خانواده زندانیان یعنی کاهش آسیب های زندان و جلوگیری از ورود افراد به چرخه جرم است .

اصلاح الگوی مصرف و استفاده بهینه از منابع

دانش روز مدیریت در پی آن است تا با استفاده بهینه از منابع و اصلاح الگوی مصرف بیشترین بهره وری را فراهم کند. سازمان زندان ها نیز با تدوین این اولویت در پی آن است تا ضمن تحقق شعار اقتصاد مقاومتی از شیوه های نوین مدیریتی بهره برداری کند.

ساماندهی بازداشتگاه ها

سازماندهی بازداشتگاه ها با هدف صیانت از حقوق شهروندی افراد و توسعه عدالت اجتماعی یکی دیگر از اولویت های سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور است که با توجه به وظیفه سازمانی در پی ارتقاء آن خواهد بود.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

Font Resize