رییس حفاظت و اطلاعات سازمان زندانهای کشور: هدف اصلی حفاظت و اطلاعات زندانها پیشگیری از وقوع حوادث و آسیب‌ها است

رییس حفاظت و اطلاعات سازمان زندانهای کشور با تاکید بر لزوم شناخت و آگاهی از چرایی حوادث در زندانها به منظور پیشگیری از وقوع مجدد آنها گفت: هدف اصلی حفاظت و اطلاعات زندانهای کشور، پیگشیری از وقوع حوادث و آسیب‌ها است. چرا که پیشگیری، ضمن حفظ سرمایه باعث حفظ آبرو و حرمت سازمان هم خواهد شد.

005

به گزارش روابط عمومی زندانهای استان سمنان، رحیمی که در ششمین جلسه شورای اداری زندانهای استان سمنان حضور یافته بود، ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری ماه صفر با اشاره به وظایف تربیتی سازمان زندانها اظهار داشت: همه هدف و مقصود ما از کار در زندانها این است که زندانیان را به‌عنوان افرادی که از اجتماع و خانواده فارغ شده و هویت خود را از دست داده‌اند، از آسیب‌ها دور کرده و از طریق بازپروری بتوانیم شرایطی برای آنان فراهم کنیم که هنگام آزادی از زندان، جامعه آمادگی پذیرش آنها را داشته باشد.

001
وی افزود: این مسئله اتفاق نمی‌افتد جز با همکاری همه عزیزان شاغل در زندانها که با وجود همه سختی‌های موجود، اصلاح و تربیت زندانیان را از طریق امور فرهنگی، حرفه‌آموزی و اشتغال و غیره به انجام برسانید.
رحیمی خاطرنشان کرد: اگر اصلاح و تربیت در جامعه و زندان توامان وجود نداشته باشد، بازپروری و اصلاح مددجویان به هیچ وجه ممکن نخواهد بود چرا که چرخه آسیب، زندانی و خانواده‌اش را دچار مشکلات اجتماعی کرده و بازگشت به زندان را در پی خواهد داشت.004
این مقام سازمان زندانهای کشور با اشاره به زیان‌های ناشی از بروز تخلفات و حوادث در زندانها بیان داشت: هدف اصلی حفاظت و اطلاعات، پیگشیری از وقوع حوادث و آسیب‌ها است. چرا که پیشگیری دو منفعت در پی دارد و ضمن حفظ سرمایه باعث حفظ آبرو و حرمت سازمان هم خواهد شد. اگر خدای نخواسته یکی از کارکنان دچار تخلف شود، اولین لطمه آن به سازمان وارد خواهد شد. بنابریان تمام سعی ما پیشگیری از وقوع تخلفات و جرایم است.

003
وی آسیب‌های موجود در زندانها را زیاد و متنوع دانست و گفت: افرادی که از جامعه وارد زندان می‌شوند، خود آسیب‌محورند و برخی از آنان سعی در تسری آسیب به دیگران دارند که این امر ایجاب می‌کند ما با نگاه پیشگیرانه، مراقبت بیشتری نسبت به زندانیان و کارکنانی که با آنها سروکار دارند، داشته باشیم تا از ایجاد آسیب برای دیگر مددجویان و همکاران شاغل جلوگیری شود.
رحیمی با تاکید بر اهمیت آگاهی‌رسانی و آموزش در امر پیشگیری از آسیب‌ها بیان داشت: پیشنهاد ما تهیه بولتنی متشکل از انتقال تجربیات همکاران قدیمی زندانهای کشور است تا با تجزیه و تحلیل حوادث روی داده در زندانها و بیان راهکارهای پیشگیری و برخورد، بولتن را با اهداف آموزشی در اختیار مدیران کل و مسئولان حفاظت زندانها قرار دهیم.
رییس حفاظت و اطلاعات سازمان زندانها با اشاره به اینکه خوشبختانه در این استان همدلی بسیار خوبی میان مدیرکل محترم با همکاران مجموعه برقرار است، اظهار داشت: اگر بین مدیریت مجموعه و دوایر نظارتی همدلی و همزبانی وجود نداشته باشد، انجام کار نظارتی مقدور نخواهد بود. به همین دلیل مدیران به خاطر مشغله زیاد می‌توانند در کنار خود از وجود افراد معتمد جهت رصد مسائل و رفع آسیب‌ها و مشکلات گردند.
مدیر کل زندانهای استان سمنان نیز در این جلسه با عرض خیر مقدم به رییس حفاظت و اطلاعات سازمان، از وی به خاطر حضور در اداره کل و زندان سمنان تشکر کرد و این بازدید را فرصت مغتنمی برای انتقال مشکلات موجود و دیدن زحمات همکاران در زندانهای سطح استان از نزدیک دانست.
عباسعلی عرب در ادامه ضمن ارائه گزارشی از وضعیت زندانهای استان گفت: زندانهای استان در چند سال گذشته دارای جمعیت کیفری زیادی بوده به طوری که به ازای هر یکصد هزار نفر جمعیت استان حدود ۵۰۰ نفر زندانی داشته‌ایم. ولی با پیگیری‌های انجام گرفته هم‌اکنون این آمار کاهش یافته و جمعیت زندانیان استان حدود ۲۳۰۰ نفر می باشد که در تلاش هستیم روند کاهش جمعیت کیفری را ادامه داده و به زیر دو هزار نفر برسانیم. چرا که به نسبت جمعیت استان، آمار فعلی بالا است و از این لحاظ، زندانهای سمنان در ردیف ششم کشوری قراردارد.
وی افزود: در خصوص کاهش ورودی زندانیان نیز با تلاش و پیگیری‌های فراوان و تعامل با مراجع محترم قضایی ورودی زندانهای استان نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته است. در هفت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ورودی زندانها حدود ۱۸ درصد کاهش داشته است. خوشبختانه در روند کاهش ورودی ها در سطح کشور وضعیت بسیار خوبی داریم.
مدیر کل زندانهای سمنان یکی از مشکلات جدی در ای002ن استان را کمبود شدید اعتبارات دانست و بیان داشت: در بحث اعتباری استان سمنان در رده ۳۱ کشور می‌باشد که این موضوع باعث دشواری در انجام امور محوله می‌شود. با این وجود با پیگیری‌های فراوان و مکاتبات متعدد با سازمان زندانهای کشور، حدود ۱۰ درصد رشد بودجه ای داشته ایم که باز هم در مقایسه با سایر استان‌های کشور دارای رشد کمتری بوده است. امیدواریم با متمرکز شدن بودجه سازمان زندانها، مشکلات موجود را تا حدودی مرتفع بنماییم.
وی عدم کادرسازی در سالهای گذشته را یکی دیگر از مسائل مطرح در سطح زندانهای استان دانست و بیان داشت: درحال حاضر حدود ۵۲% از پست های سازمانی بلا تصدی می باشد.
مدیر کل زندانهای استان با ارائه گزارشی از اشتغال زندانیان در سطح زندانهای استان اظهار داشت: میانگین اشتغال زندانیان در هفت ماهه سال جاری استان حدود ۶۵۰ نفر است و ۶۵۷ نفر از زندانیان در کلاس‌های فنی و حرفه ای شرکت نموده‌اند که با برنامه ریزی انجام شده تا پایان سال این تعداد به ۱۲۰۰ نفر خواهد رسید.

007
عباسعلی عرب درخصوص وضعیت پروژه‌های ساختمانی گفت: استان سمنان درحال حاضر فاقد کانون اصلاح و تربیت می باشد که در حال حاضر با پیگیری‌های انجام شده ۴۵ درصد از ساختمان کانون پیشرفت فیزیکی داشته و در صورت تامین اعتبارات لازم می توانیم نسبت به تکمیل آن در آینده نزدیک اقدام نمائیم.
وی افزود: ساخت پروژه بازداشتگاه موقت سمنان به پایان رسیده و آماده بهره‌برداری می‌باشد، لکن در حال پیگیری هستیم تا با انجام دیوارکشی آن انشاا.. تا پایان سال جاری بهره برداری از آن را آغاز نمائیم.
مدیر کل زندانهای استان در پایان از تلاش‌های شبانه روزی کلیه همکاران تقدیر و تشکر کرد و اظهار امیدواری کرد که حضور آقای رحیمی در این استان مایه خیر و برکت باشد.

006
همچنین در این جلسه کهربایی رئیس زندان شاهرود به نمایندگی از رؤسای زندانها، بندار مسئول حفاظت و اطلاعات زندان گرمسار به نمایندگی از مسئولین حفاظت زندانها، شاهورانی رئیس حفاظت و اطلاعات زندانهای استان، سرهنگ ایجی فرمانده یگان حفاظت، گونه‌پی مدیر بنیاد تعاون و خانم قدس رئیس اداره فرهنگی و تربیتی زندانهای استان گزارشی از اقدامات انجام شده در ادارات مربوطه را ارائه نمودند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

Font Resize