مدیر کل زندان های سمنان : بهره‌گیری از کمک خانواده زندانیان، شرط موفقیت در اجرای طرح متادون درمانی است

Setad-Kahesh02

مدیر کل زندانهای استان سمنان با بیان اینکه تاکنون کمک خانواده مدجویان نقش شایانی در به موفقیت رسیدن اقدامات اصلاحی زندانها داشته است، اظهار داشت: مداخله آنان در خصوص اجرای طرح متادون درمانی نیز نتیجه بخش خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی زندانهای استان سمنان، عباسعلی عرب در پنجمین جلسه ستاد کاهش آسیب رفتارهای پرخطر که با موضوع تاثیر متادون درمانی در کاهش آسیب در زندانهای استان، برگزار شد، بیان داشت: اجرای طرح متادون درمانی در زندان‌های استان علاوه بر کاهش بروز رفتارهای پرخطر در میان مددجویان، دارای اثرات مثبتی از قبیل ترمیم شکل ظاهری و بهبود وضعیت اجتماعی و بازگشت به زندگی عادی می‌باشد.

وی نقش خانواده زندانیان را در نتیجه‌بخشی اقدامات اصلاحی و تربیتی زندانها پررنگ دانست و متذکر شد: با توجه با اینکه مصرف مجدد موادمخدر توسط زندانیان در مدت مرخصی از زندان، موفقیت متادون‌درمانی را به خطر می‌اندازد، مداخله و کمک خانواده مددجویان در این خصوص، بسیار پراهمیت و ضروری است.

Setad-Kahesh01عرب با اشاره به اینکه هرکجا که از همکاری خانواده مددجویان در جهت کمک به عزیزان‌شان بهره برده‌ایم، نتیجه‌بخش بوده است، اظهار امیدواری کرد، در تداوم و موفقیت متادون درمانی نیز از این امکان نهایت استفاده بعمل آید.

مدیر کل زندانهای سمنان در پایان با تشکر از آقایان دکتر گودرزی و دکتر ایمانی و همکاران ایشان، خواستار تهیه گزارش استانی جامع و مستند در خصوص میزان موفقیت طرح روان‌درمانی در اصلاح رفتار زندانیان و افزایش مشارکت آنان در کلاس‌های عقیدتی، فرهنگی و ورزشی و همچنین کاهش دقیق رفتارهای پرخطر و آسیب‌های ناشی از آن در زندانهای تابعه شد.

در این جلسه، همچنین دکتر امیرمسعود گودرزی مسئول بهداشت و درمان اداره کل، با بیان مزایای درمان نگه‌دارنده متادون از جمله اثر طولانی مدت، نداشتن عوارض جانبی مواد مخدر و کاهش تمایل مصرف مواد گفت: در پایان سال ۹۴، حدود ۹۰۰ نفر از زندانیان استان، تحت پوشش متادون‌درمانی بوده‌اند که نسبت به سال ۹۳، ۵/۵ درصد افزایش داشته است.

در ادامه دکتر ایمانی مجری طرح متادون درمانی در اردوگاه حرفه‌آموزی و زندان سمنان با بیان اینکه آمار بهبود یافتگان مددجویان تحت پوشش در زندان سمنان در سال ۹۴، نسبت به سال ۹۳، افزایشی برابر با ۴۳ درصد داشته است خاطرنشان کرد: با وجود اینکه متادون‌درمانی به عنوان یک روش نگه دارنده شناخته می‌شود، تعدادی از زندانیان موفق به قطع مصرف دائمی مواد مخدر شده‌اند.

Setad-Kahesh03

Setad-Kahesh04

Setad-Kahesh05

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

Font Resize