گفتگو با مددجوی شاهرودی حافظ دوازده جزء قرآن کریم

al-quran-yang-mulia

درابتدا از خودتان بگویید.

اینجانب ۴۰ ساله دارای سواد سیکل می باشم و حدود ۴ سال است که در زندان بسرمی برم. در خانواده من مرحوم پدرم سواد قرآنی داشت و من بالا ترین سطح سواد را دارم.

آیا قبل از ورود به زندان با قرآن آشنایی داشتید.؟

در مدرسه روخوانی قرآن را بصورت کتابی فراگرفتم اما بصورت حرفه ای هیچ فعالیتی نداشتم .

هم اکنون چند جزء قرآن را حفظ نموده اید و در چه مدت ؟

۱۲ جزء و در مدت ۳ سال

پس از ورود به زندان انگیزه شما از حفظ قرآن کریم و میزان تاثیرپذیری شما چه مقدار بوده است؟

در ابتدا انگیزه و هدفم نجات از حکم اعدام بود ولی در ادامه با حفظ بیشتر اجزاء و تعمق و تامل در معانی و مفاهیم قرآنی پی بردم که این دنیای مادی فانی است و رحمت و غفران خداوند آنقدر فراوان است که اهداف والای یک انسان بیشتر از آن چیزی است که در تصور آدمی می گنجد و هدف خدمت به خلق خدا و جمع آوری توشه و صوابی برای آخرت می باشد.

میزان تاثیرپذیری خانواده از اینکه شما حافظ قرآن شده اید چه بوده است ؟

همسرم به عنوان اولین شخص و مشوق اصلی من بوده و در حال حاضر دختر ۴ ساله ام ۱۰ صفحه از جزء ۳۰ قرآن کریم را حفظ نموده است و در ادامه مربی ام مرحوم مهدی حسنی قاری بین المللی آستان قدس رضوی در مشهد مقدس مشوقم بوده است .

برخورد سایر زندانیان با شما چگونه بوده است ؟

در ابتدا سایر زندانیان من را تشویق به ادامه کار پرونده از طرق دیگری می نمودند و می گفتند قرآن در مرحله بعدی باشد اما پس از لغو حکم اعدام اینجانب و عدم اجرای آن در سال ۹۴ طرز تفکر زندانیان تغییر کرد و سایرین نیز ترغیب و تشویق به حفظ قرآن شدند.

اقدامات زندان در سهولت کار حفظ قرآن شما چه بوده است ؟

قطعا اگر همکاری و مساعدت مسئولین زندان نمی شد موفق به این فریضه نمی شدم و در ادامه دلسرد و منزوی می گردیدم . به عنوان یک زندانی تعییر یافته و تواب نگاه مسئولین نیز به من به عنوان یک حافظ و قاری می‌باشد. با همکاری مسئولین محترم زندان نسبت به خریداری قلم نوری هوشمند و کتب مربوط به مفاهیم ، حفظ و تجوید اقدام نموده دام ضمن اینکه محیط نمازخانه به عنوان محل ساکتی جهت حفظ قرآن به حفاظ اختصاص داده شده است.

با توجه به اینکه تعدادی از حفاظ در داخل بند بصورت جمعی با سایر زندانیان می باشند نقش آنان در آرامش داخل بند چگونه بوده است ؟

حضور ۲۱ نفر حافظ قرآن کریم در داخل بند باعث آرامش بیشتر و احترام متقابل زندانیان نسبت به یکدیگر گردیده است .

چنانچه روزی از زندان آزاد شوید آیا کار حفظ را ادامه خواهید داد؟

هدف اینجانب از درک مفاهیم قرآنی این است که در زندگی خود به کارببندم و هیچگاه از صراط مستقیم الهی خارج نشوم و همواره در خدمت خانواده و جامعه گام برداشته و دنبال کار خلاف شرع و قوانین جمهوری اسلامی نباشم .

چنانچه توصیه ای به سایر افراد داردید بیان کنید؟

به عنوان یک حافظ توصیه ام این است که به عنوان یک مسلمان از قرآن و احکام الهی که در آن درج شده است استفاده نموده و در بهتر زیستن در زندگی روزمره بکار گرفته شود و همیشه ازگناه و آلودگی و حرام دوری جسته تا خداوند نیز رحمت و غفران خود را شامل حال ما نماید تا فرزندان و آیندگان از زندگی مادرس گرفته و همیشه بیاد خدا باشیم که فقط با یاد خدا دلها آرام میگیرد.

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

Font Resize