پیام استان سمنان: مساعدت مسئولین و نمایندگان استان برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام زندان‌ها

pa-yam96-10پیام استان سمنان: محمود باهنر مدیر کل زندان‌های استان سمنان به همراه معاونین و برخی از مسئولین ستادی در دیدار با دکتر احمد همتی نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی، ضمن ارائه گزارش وضعیت زندانهای استان، مشکلات و موانع موجود را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی زندان‌های استان سمنان، در این دیدار که در دفتر نماینده سمنان انجام پذیرفت، محمود باهنر مدیر کل زندان‌های استان با اشاره به مشکلات اعتباری موجود، کمبود بودجه را مانعی بزرگ در مسیر زندانبانی و اجرای کامل اقدامات تامینی و تربیتی زندان‌های استان دانست.

باهنر با بیان اینکه با همین بودجه فعلی، مشکلات بسیاری در تامین نیازهای اولیه زندانیان وجود دارد، تصریح کرد: در صورت کاهش اعتبارات زندانها در بودجه سال آینده، عملکرد سازمان شدیدا دچار اختلال خواهد شد و مددجویان نیز با مشکلات عدیده‌ای روبرو می‌شوند.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات زندانها، پایین بودن سرانه‌های غذا و بهداشت زندانیان و عدم پوشش بیمه سلامت در طرح تحول سلامت برای آنان می‌باشد، خاطرنشان کرد: بخش بزرگی از زندانیان کشور از اقشار ضعیف و آسیب‌پذیر جامعه و مناطق حاشیه‌نشین بوده که از سطح اجتماعی و بهداشتی پایینی برخوردارند و بسیاری از آنها در بدو ورود به زندان نیازمند مراقبت و مداخلات پزشکی هستند.

باهنر، رعایت کامل کرامت انسانی شهروندانی که به هر دلیل وارد زندان می‌شوند را وظیفه مسئولان زندانها دانست و یادآور شد: برای حفظ حقوق شهروندی و کرامت کامل زندانیان نیازمند بودجه مناسب و منطقی هستیم و این مهم توجه ویژه نمایندگان محترم مجلس در بررسی لایجه بودجه سال ۹۷ را می‌طلبد

این مقام ارشد زندانهای استان سمنان در بخش دیگری از سخنان خود، فضای اندک و نامناسب نگهداری زندانیان را از دیگر مشکلات مهم زندانهای استان برشمرد و ابراز کرد: سرانه فضای موجود برای نگهداری زندانیان در استان استاندارد نیست و این معضل، مانع بزرگی در انجام اقدامات اصلاحی و تربیتی بوده ضمن آنکه به دلیل قدمت و فرسودگی زیاد ساختمان زندان‌های استان و تراکم جمعیت کیفری در صورت بروز حوادث طبیعی مانند زلزله، خسارت‌های احتمالی قابل توجه خواهد بود.

وی با بیان اینکه انتقال زندان مرکزی سمنان به خارج از شهر، از خواسته‌های به‌حق مردم مرکز استان می‌باشد، تاکید کرد: پروژه زندان جدید سمنان که توسط مسکن و شهرسازی در دست اجرا می‌باشد، تاکنون ۸۰ درصد پیشرفت داشته است و امیدواریم با تخصیص اعتبارات لازم، این پروژه مهم در سال آینده مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

مدیر کل زندانهای استان سمنان بر تکمیل دیگر پروژه‌های در دست احداث از جمله بازداشتگاه و کانون اصلاح و تربیت سمنان تاکید کرد و بیان داشت: خوشبختانه بازداشتگاه ۱۰۰ نفره با پیشرفت ۹۵ درصد، به زودی مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت و بخشی از زندانیان به آنجا منتقل خواهند شد.

وی افزود: اما پروژه کانون اصلاح و تربیت که ویژه نگهداری اطفال و نوجوانان بزهکار زیر ۱۸ سال می‌باشد، در حال حاضر به مدت چهار سال پروژه آن به دلیل عدم وجود اعتبار معطل مانده و حتی بخش‌هایی از ساختمان آن در حال مستهلک شدن است، لذا باید برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام اهتمام جدی‌تری صورت گیرد.

باهنر اضافه کرد: متاسفانه حتی ساختمان اداره کل زندانهای استان نیز در وضعیت بسیار نامناسبی است که ابداً در شان و منزلت پرسنل زحمتکش زندانها نمی‌باشد، لذا می‌بایست کارگروه ساماندهی فضاهای اداری استان برابر مصوبات قبلی با جدیت بیشتری مصوبات را اجرایی نمایند.

در ادامه این جلسه آقای دکتر همتی، نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن ابراز خرسندی از تلاش‌ها و اقدامات ارزنده در حوزه زندان‌های استان، انتقال زندان سمنان به خارج شهر را بسیار ضروری دانست و گفت: ما تمام تلاش خود را برای تسریع در اتمام پروژه زندان جدید سمنان از طریق تامین اعتبار لازم خواهیم کرد و برای کمک به پیشبرد پروژه‌های ساختمانی زندانها، جلسات مشترکی را با مسئولان استان و شهرستان برگزار خواهیم کرد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع کاهش اعتبارات سازمان زندانهای کشور اشاره کرد و قول پیگیری داد.

در بخشی از این نشست، محمد همتی عضو شورای اسلامی شهر سمنان نیز آمادگی شورای شهر و شهرداری سمنان را برای کمک به جابجایی زندان و اداره کل اعلام کرد.

در این دیدار، معاونین اداره کل، رؤسای زندان مرکزی و اردوگاه حرفه‌آموزی و کاردرمانی استان، رییس حفاظت و اطلاعات و رییس دفتر فنی و عمرانی اداره کل زندانهای استان، باهنر را همراهی می‌کردند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.