همکاری ادارات کل زندان‌ها و آموزش فنی و حرفه‌ای استان سمنان برای طراحی و اجرای آموزش فنی و حرفه‌ای بازارمحور زندانیان

Semnan_fanni_96-12_1

دهمین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال و حرفه‌آموزی زندانهای استان سمنان با حضور فاطمه منصوری مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان در خصوص ارتقای همکاری‌های دو دستگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی زندان‌های استان سمنان، محمود باهنر مدیر کل زندان‌های استان سمنان در این جلسه ضمن قدردانی از مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان و همکاران وی به سبب همکاری در برگزاری کلاس‌های آموزشی در ۹ ماهه سال جاری، اظهار کرد: ارتقای مهارت‌های شغلی زندانیان و دریافت گواهینامه دوره از این لحاظ حائز اهمیت است که مددجویان می‌توانند در مدت تحمل حبس وارد گردونه اشتغال مولد شده و پس از آزادی نیز از این گواهینامه برای ایجاد شغل و کمک به اقتصاد خانواده خود بهره‌مند گردند.

باهنر اضافه کرد: مشکلات عمده‌ای در مسیر گسترش دوره‌های آموزش فنی و حرفه‌ای از جمله محدودیت و کمبود شدید فضای داخل زندان‌ها و قدیمی بودن تجهیزات آموزشی و کمبود مربی وجود دارد.

وی با اشاره به آمارهای مرتبط با حرفه‌آموزی و اشتغال زندانیان تصریح کرد: مشخص شده که نرخ بازگشت مجدد زندانیان آزادشده‌ای که دوره‌های فنی و حرفه‌ای را گذرانده‌اند و یا در زمان تحمل حبس اشتغال داشته‌اند، بسیار کمتر از سایر زندانیان بوده است.

باهنر با بیان اینکه بنیاد تعاون زندانیان و انجمن‌های حمایت زندانیان استان دو بازوی اصلی ایجاد اشتغال مولد برای زندانیان و خانواده‌های آنان محسوب می‌شوند اظهار کرد: بنیاد تعاون زندانیان استان نقش بسیار مهمی در سرمایه‌گذاری اشتغال مددجویان و بازاریابی محصولات تولیدی دارد و انجمن‌های حمایت زندانیان نیز در بخش اشتغال خانواده مددجویان که اهمیت زیادی برای سازمان زندان‌ها دارد، می‌توانند با حمایت خیرین نقش‌آفرین باشند.

مدیر کل زندان‌های استان سمنان در ادامه از تحقق ۷۴ درصدی برنامه اشتغال مولد زندانیان استان در ۱۰ ماهه سال جاری خبر داد و گفت: در حال حاضر این تعداد دارای اشتغال مولد هستند و از محل درآمد حاصله به اقتصاد خانواده‌های خود کمک می‌کنند.

باهنر همچنین آموزش کارآفرینی برای زندانیان را در ایجاد اشتغال توسط آنان حائز اهمیت دانست و خواستار برگزاری دوره‌های کارآفرینی از سوی اداره کل فنی و حرفه‌ای استان برای مددجویان شد.

در ادامه مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان با بیان اینکه مسئولان و کارکنان زندان‌ها، از خدمتگزاران صدیق نظام هستند بیان کرد: زندانیان به دلایل مختلف قشری آسیب‌پذیر به شمار می‌روند و اصلاح و تربیت آنان کاری بزرگ و ستودنی است.

فاطمه منصوری آموزش مهارت به زندانیان را روشی اساسی برای توانمندسازی آنان دانست و گفت: آموزش فنی وحرفه‌ای نوعی سرمایه‌گذاری است و به هیچ وجه هزینه به شمار نمی‌رود، چرا که فراگیران را از دو بُعد روانی و بکارگیری مهارت در زندگی آماده ورود به زندگی اجتماعی می‌کند و جامعه را از آسیب محفوظ می‌دارد.

وی با اشاره به ضرورت انجام نیازسنجی در برنامه‌ریزی آموزش فنی و حرفه‌ای، این امر را برای هدفمندسازی آموزش‌ها با توجه به نیاز بازار حائز اهمیت دانست.

منصوری همچنین با اشاره به آموزش خانواده مددجویان، خواستار معرفی خانواده‌های واجد شرایط توسط انجمن حمایت زندانیان به منظور ارائه خدمات آموزش مشاغل خانگی شد و آمادگی سازمان متبوع خود را برای همکاری در زمینه معرفی و فروش محصولات تولیدی زندانیان و خانواده آنان و استفاده از فرصت‌های نمایشگاهی در سطح استان اعلام کرد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان سمنان در پایان با اشاره به وجود فضای لازم در اردوگاه حرفه‌آموزی و کاردرمانی، در خصوص استقرار و تجهیز یک مرکز ثابت آموزش فنی و حرفه‌ای در این اردوگاه قول مساعدت داد.

در پایان این نشست، مقرر شد کارگروه مشترکی بین کارشناسان دو اداره کل و نیز در ادارات شهرستان‌های تابعه به منظور طراحی و مهندسی آموزش فنی و حرفه‌ای بازارمحور تشکیل شود.

گفتنی است در این نشست معاون سلامت، اصلاح و تربیت، سرپرست اردوگاه حرفه‌آموزی، مدیر نمایندگی بنیاد تعاون زندانیان استان، معاون زندان سمنان و سایر اعضای کارگروه نیز حضور داشتند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.