اخبار کوتاه

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان بر لزوم توجه به حفظ حقوق شهروندی و کرامت انسانی زندانیان تاکید کرد

حیدر آسیابی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان در دیدار با محمود باهنر مدیرکل زندان‌های استان و هیئت همراه با بیان اینکه سالم‌سازی محیط زندان و حفظ کرامت زندانیان، اهمیت زیادی برای ما دارد، تاکید کرد: محیط زندان باید محیطی امن و سالم باشد و همه زندانیان به یک اندازه از حقوق خود بهره‌مند باشند و احساس امنیت کنند.

به گزارش روابط عمومی زندان‌های استان سمنان، حیدر آسیابی در دیدار با محمود باهنر که با حضور رؤسای زندان‌های تابعه استان در محل دفتر دادستانی مرکز استان برگزار شد با عرض تبریک پیشاپیش سال نو از تلاش‌های مدیر کل و سایر مسئولان زندان‌های استان در سال ۹۶ قدردانی کرد و گفت: پیگیری‌های مجدانه آقای باهنر در مدت کوتاه تصدی ایشان، موجب جلب توجه جدی استاندار و مسئولین استانی در خصوص وضعیت زندان‌های استان به ویژه در خصوص اتمام پروژه‌های ناتمام زندان سمنان و انتقال زندان به خارج از شهر شده است.

آسیابی همچنین با بیان اینکه هدف اصلی مجازات حبس، اصلاح و تربیت زندانیان می‌باشد تاکید کرد: تحقق این هدف علاوه بر اجرای برنامه‌های فرهنگی و تربیتی، در گرو برقرار ساختن نظم و انضباط در محیط زندان است.

وی افزود: زندانیان باید موظف باشند ضمن آگاهی از حقوق خود، در چارچوب تعیین شده حرکت کنند و آگاهی لازم را ضوابط موجود در زندان داشته باشند.

دادستان مرکز استان سمنان همچنین با بیان اینکه سالم‌سازی محیط زندان و حفظ کرامت انسانی زندانیان و حقوق شهروندی آنان، اهمیت زیادی برای ما دارد، تاکید کرد: محیط زندان باید محیطی امن و سالم باشد و همه زندانیان به یک اندازه از حقوق خود بهره‌مند باشند و احساس امنیت کنند.

آسیابی افزود: باید با رعایت طبقه‌بندی و نظارت و انجام پایش‌های الکترونیکی، از بروز فساد و مسائل غیراخلاقی جلوگیری کرد و نباید اجازه داد که شخصیت و سرنوشت زندانیان با ورود به زندان صدمه ببیند، چرا که ما در این خصوص وظیفه شرعی و قانونی داریم.

وی در ادامه با اشاره به تشکیل کارگروه رفع موانع اجرایی دستورالعمل ساماندهی زندانیان استان سمنان به منظور بررسی و یافتن راهکارهای لازم برای کاهش جمعیت کیفری زندانیان استان ابراز کرد: نهایت تلاش و مساعدت‌ را برای تحقق این امر به انجام خواهیم رساند و توصیه‌های لازم را به قضات محترم استان در این خصوص ارائه خواهیم کرد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان با اشاره به مسافرت اکثر شهروندان در ایام نوروز و ضرورت حفاظت از اموال مردم اظهار داشت در اجرای بخشنامه رئیس قوه قضائیه، مراتب عدم اعطای مرخصی به محکومان جرائم سرقت از ناحیه دادستان‌های حوزه‌های قضایی به زندان‌های استان ابلاغ شد که این امر تاثیر بسزایی را در کنترل سرقت منازل در ایام نوروز در سال‌های گذشته داشته است.

محمود باهنر مدیرکل زندان‌های استان نیز در این دیدار ضمن ارائه گزارش کاملی از وضعیت زندان‌های استان در شاخص‌های کاهش جمعیت کیفری نسبت به میانگین کشوری پرداخت و اظهار کرد: خوشبختانه با استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس، ورودی زندانیان در ۹ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴ درصد کاهش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: آمار جمعیت کیفری زندان‌ها نسبت به جمعیت استان بالاتر از معدل کشوری است که باید از طریق فرهنگ‌سازی در جامعه و ایجاد آمادگی در پذیرش استفاده از جایگزین‌های مجازات حبس این آمار را بیش از پیش کاهش دهیم، به ویژه در جرایم با حبس‌های کوتاه مدت که باعث تحمیل هزینه نگهداری می‌شود.

مدیر کل زندان‌های استان سمنان با بیان اینکه تعداد جمعیت کیفری زندان‌های استان بالاتر از میانگین کشوری می‌باشد ابراز کرد: ظرفیت اسمی زندان‌های استان بسیار کمتر از جمعیت کیفری موجود می‌باشد که در حال حاضر در این زندان‌ها به‌سر می‌برند. بنابراین انتظار داریم که مقامات محترم قضایی و مسئولان اجرایی استان مساعدت لازم را برای رفع این مشکل داشته باشند.

باهنر با قدردانی از دادستان‌ها و قضات شریف استان، اقدامات مراجع قضایی استان را در خصوص کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها قابل تقدیر دانست و گفت: برای رسیدن به نقطه مطلوب نیاز به همکاری و تعامل بیشتری در این خصوص می‌باشد که امیدواریم با مساعدت دادستان محترم مرکز استان و دیگر مسئولین قضایی استان شاهد توفیقات بیشتری را در زمینه کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها در سال آینده باشیم.

وی در پایان با اشاره به اینکه مهمترین اولویت ما در سال آینده، اتمام پروژه‌های ناتمام زندان‌های استان و بهره‌برداری از آنها خواهد بود، بیان کرد: انتقال زندان سمنان به خارج از شهر یکی از دغدغه‌های ما و مردم استان است، چرا که علاوه بر مسائل امنیتی و تخلیه کاروانسرای تاریخی مرکز استان به‌عنوان مرکز گردشگری، انتقال زندانیان به زندان جدید باعث می‌شود اقدامات اصلاحی و تربیتی زندانیان به خوبی انجام پذیرد.

گفتنی است در دیدار، رؤسای زندان‌های تابعه استان نیز به بیان مسائل و نقطه‌نظرات خود در خصوص وضعیت زندان‌ها و نحوه خدمت‌رسانی به مددجویان و خانواده آنان پرداختند و راهنمایی‌ها و ارشادات لازم را از دادستان مرکز استان دریافت کردند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.