در صورت همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی استان و در راستای طرح تحول سلامت؛ پایگاه‌های سلامت در زندان‌های استان راه‌اندازی خواهند شد

Salamat-Semnan

در صورت همکاری رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی استان، پایگاه‌های سلامت در اردوگاه حرفه‌آموزی و کاردرمانی سمنان و زندان شاهرود و در راستای طرح تحول سلامت راه‌اندازی خواهند شد.

به گزارش روابط عمومی زندان‌های استان سمنان، جلسه کارگروه مشترک اداره کل زندانهای استان، اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، دانشگاه‌های علوم پزشکی سمنان و شاهرود، دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، اداره کل اتباع و امور خارجه استانداری و اداره کل بیمه سلامت استان در استانداری سمنان برگزار شد.

در این جلسه که با حضور محمود باهنر مدیر کل زندان‌های استان، امیر بینایی مدیر کل امور اجتماعی، فرهنگی استانداری، معاونین دانشگاه‌های علوم پزشکی سمنان و شاهرود، مدیر کل بیمه سلامت، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و مدیر کل امور اتباع استانداری برگزار شد، در خصوص راه‌اندازی پایگاه‌های سلامت در زندان‌های استان، پوشش بیمه سلامت زندانیان و استقرار امکانات در اردوگاه حرفه‌آموزی توسط شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بحث و تبادل نظر شد.

در این نشست محمود باهنر مدیر کل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان با اشاره بر لزوم راه‌اندازی پایگاه‌های سلامت در اردوگاه حرفه‌آموزی و کاردرمانی سمنان و زندان شاهرود، ضرورت این امر را با توجه به جمعیت تحت پوشش و قرار گرفتن این مراکز در خارج از شهر مورد تاکید قرار داد که مقرر شد پس از ارائه دلایل توجیهی از سوی اداره کل زندانها، اقدام لازم توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی استان مورد انجام قرار بگیرد.

همچنین مقرر شد دانشگاه‌های علوم پزشکی سمنان و شاهرود ضمن تسهیل در صدور مجوز پروانه فعالیت مراکز درمانی داخل زندانها، در خصوص پذیرش زندانیان بیمار در مراکز تشخیصی درمانی دانشگاهی با اخذ تعرفه دولتی و نیز انجام غربالگری‌های لازم در خصوص بیماری‌های واگیر و غیرواگیر در زندان‌ها همکاری نماید.

در بخش دیگری از این نشست، مدیر کل زندان‌های استان با بیان اینکه اکثر زندانیان از تمکن مالی لازم برخوردار نبوده و در حاشیه شهرها زندگی می‌کنند، خواستار حداکثر مساعدت اداره کل بیمه سلامت ایرانیان استان جهت تحت پوشش قرار دادن زندانیان و خانواده آنان و نیز پوشش بیمه‌ای لازم برای زندانیان تحت درمان متادون شد که انجام آن مورد تصویب اعضای کارگروه قرار گرفت.

از دیگر موارد مهم مطرح شده در جلسه کارگروه مشترک، تاکید بر تأمین امکانات و تسهیلات مورد نیاز در اردوگاه کاردرمانی و حرفه‌آموزی استان توسط دولت از طریق شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بود.

مدیر کل زندان‌های سمنان با اشاره به نص صریح تبصره ماده ۴۲ قانون مبارزه با مواد مخدر، ساختار بسیار ضعیف اردوگاه حرفه‌آموزی سمنان و افزایش محکومان مواد مخدر استان را یادآور شد و خواستار اجرای قانون در این خصوص گردید.

دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان نیز مکلف شد با استفاده از ظرفیت‌های استانی و ملی ضمن تأمین بخشی از هزینه‌های جاری و پشتیبانی اردوگاه حرفه‌آموزی استان،  نسبت به استقرار امکانات و تسهیلات در این مرکز اقدام نماید.

همچنین مقرر شد با توجه به اهمیت باز اجتماعی کردن محکومان مواد مخدر، دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر با همکاری دستگاه‌های اجرایی استان شامل کمیته امداد، بهزیستی، آموزش و پرورش، فنی و حرفه ای، نهادهای فرهنگی و قرآنی، مراکز انتظامی استان، دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز دولتی کار و امور اجتماعی و اتاق‌های بازرگانی زمینه اصلاح و تربیت محکومان مواد مخدر اردوگاه حرفه‌آموزی و کاردرمانی استان را بصورت رایگان فراهم آورد.

در پایان پس از تاکید مدیر کل زندان‌های استان در خصوص پوشش بیمه‌ای زندانیان اتباع بیگانه، مقرر شد اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری، پس از بررسی شرایط استفاده از ظرفیت بیمه‌های اتباع امور خارجه به این منظور، گام‌های بعدی را با هماهنگی اداره کل زندانها بردارد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.