روزنامه پیام: برگزاری نخستین جلسه ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری شهرستان شاهرود

روزنامه پیام استان سمنان: نخستین جلسه ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری شهرستان شاهرود در سال‌جاری به میزبانی اداره زندان شاهرود در سالن اجتماعات دادگستری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی زندان‌های استان سمنان، محمود باهنر مدیر کل زندان‌های استان در این جلسه، اقدامات مراجع قضایی این شهرستان را در خصوص ساماندهی جمعیت کیفری زندان قابل تقدیر دانست و گفت: در سال جاری نیز همانند سال گذشته بایستی تلاش مضاعفی برای کاهش ورودی به زندان به‌ویژه جلوگیری از ورود جرایم سبک وخرد صورت پذیرد.

وی همچنین با اشاره به نتایج دوازدهمین جلسه ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری که با حضور مقامات قضایی استان در اداره کل زندان‌ها برگزار شد، خاطرنشان کرد: در آن جلسه مقرر شد یک کارگروه کارشناسی با هدف بررسی میدانی و یافتن مناسب‌ترین راهکارهای علمی جهت کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها تشکیل و از زندان‌ها بازدید داشته باشند.

باهنر با تقدیر و تشکر از دستگاه قضایی استان بابت وفاق استانی برای کاهش جمعیت کیفری بیان کرد: به‌رغم کاهش ورودی به زندان‌های استان در سال گذشته، همچنان تراکم جمعیت در زندان‌ها وجود دارد که علاوه بر هزینه هنگفت مالی تبعات دیگری مانند اختلال در فرآیندهای اصلاحی و تربیتی مددجویان، فشار بر خانواده افراد زندانی‌شده، سوء پیشنینه و غیره دارد.

این مقام قضایی استان سمنان اضافه کرد: باید برای بهبود و ارتقاء برخی از شاخص‌های عملکردی دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، تلاش مضاعفی در مجموعه دستگاه قضایی استان در سال‌جاری صورت بگیرد.

مدیر کل زندان‌های استان در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: جمعیت کیفری زندان‌های استان هیچ تناسبی با بودجه‌ها به ویژه بودجه‌های امنیتی ندارد.

وی همچنین به بیان برخی از مشکلات و نیازهای ضروری و امنیتی زندان شاهرود پرداخت و خواستار مساعدت مسئولین شهرستان و استان برای برطرف‌سازی این مشکلات شد که حسینی نماینده و‌ هاشمی فرماندار در این خصوص قول مساعد دادند.

باهنر در پایان به تکمیل فازهای بعدی زندان شاهرود اشاره کرد و گفت: ساخت اندرزگاه بند نسوان با توجه به موقعیت فعلی آن، باید در دستور کار سال‌جاری قرار بگیرد.

حسین رجبی، دادستان شاهرود نیز در این جلسه با اشاره به اجرای طرح اصلاح ذات‌البین در شهرستان شاهرود ابراز کرد: این طرح با همکاری واحدهای مشاوره در کلانتری‌ها، شورای حل اختلاف و در نهایت دادسرا مورد اجرا قرار گرفته و به میزان بسیار زیادی در کاهش جمعیت کیفری تاثیرگذار بوده است.

وی همچنین با اشاره به نقش مجازات‌های جایگزین حبس در کاهش جمعیت کیفری، از به‌کارگیری این مجازات‌ها برای برخی از جرائم ارتکابی در شهرستان شاهرود خبر داد.

دادستان شاهرود با تاکید بر تبعات منفی زندان رفتن افراد و تلاش‌های فرهنگی انجام شده در زندان‌ها، بیان کرد: ساخت سوله اشتغال‌زایی در زندان شاهرود با هدف انتفاع خانواده زندانیان از درآمد آنها و کاهش آسیب‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

در ادامه دکتر سیدحسن حسینی شاهرودی نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خوشبختانه اقدامات خوبی برای افزایش بودجه دستگاه قضایی و به‌ویژه سازمان زندان‌ها در کمیسیون اقتصادی مجلس صورت گرفته است، اظهار داشت: با توجه به مشکلاتی که در زندان‌های استان وجوددارد، بنده آمادگی خود را جهت انجام رایزنی‌های ملی و استانی برای کمک به ارتقاء بودجه اداره کل زندان‌های استان انجام خواهم داد.

سیدمحمدرضا‌هاشمی فرماندار شاهرود نیز با بیان اینکه بودجه‌های امنیتی را باید به‌صورت ملی مورد پیگیری قرار بدهیم، خاطرنشان کرد: درخصوص بودجه عمرانی زندان شاهرود در سال قبل کمک شده ولیکن آمادگی داریم این حمایت مالی در سال‌جاری نیز انجام بگیرد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.