ارتقای ارائه خدمات بهداشتی به زندانیان با تشکیل کارگروه مشترک زندان‌ها با معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان

اولین کارگروه مشترک اداره کل زندان‌های استان سمنان با معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان، با حضور مدیر کل زندان‌های استان، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان و سایر اعضاء در سالن کوثر اداره کل زندان‌های استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی زندان‌های استان سمنان، محمود باهنر مدیر کل زندان‌های استان در این جلسه که با موضوع رسیدگی به وضعیت بهداشت زندان‌های تابعه استان برگزار شد، با ارائه گزارشی از وضعیت فعلی و مشکلات موجود در این حوزه، خواستار مساعدت بیشتر مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان برای رفع این مشکلات شد.

مدیر کل زندان‌های استان سمنان با بیان اینکه هر روزه افراد زیادی وارد زندان‌های استان می‌شوند که از سطح سواد پایین بهداشتی برخوردار بوده و نیاز مبرم به دریافت خدمات بهداشتی و درمانی دارند، ابراز کرد: ارائه خدمات به این تعداد افراد آسیب‌دیده اجتناب‌ناپذیر است و به دلیل مشکلات موجود در زمینه ساختاری،سرانه پایین بهداشتی و کمبودهای عدیده در بخش نیروی انسانی و تجهیزات، فشار بالایی به مجموعه زندان‌های استان وارد می‌شود.

وی با ابراز تاسف از قطع بیمه سلامت زندانیان پس از ورود به زندان تصریح کرد: این موضوع واقعا جای سوال دارد چرا که زندانیان غالبا از اقشار آسیب‌پذیر و حاشیه‌نشین شهرها می‌باشند و نیاز به حمایت‌های بیمه‌ای دارند.

باهنر اضافه کرد: با وجود اینکه سازمان زندان‌ها تمام تلاش خود را برای درمان زندانیان بیمار انجام می‌دهد، ولی به دلیل عدم همکاری برخی از دستگاه‌ها و همچنین فقدان منابع و امکانات کافی زندان‌ها با مشکلات زیادی در این زمینه مواجه شده است که در صورت عدم اقدام به‌موقع، احتمال بهداشتی در زندان‌های فرسوده و پرتراکم وجود خواهد داشت.

وی با اشاره به تراکم شدید جمعیت کیفری در زندان‌های استان خاطرنشان کرد: این معضل در کنار فرسودگی بنا و کمبود تجهیزات، مشکلات و تهدیدات زیادی را در حوزه بهداشت مددجویان به‌وجود آورده است، که افزایش ریسک سرایت بیماری‌های مختلف از آن جمله است.

مدیر کل زندان‌های استان سمنان با اشاره به دیدار انجام گرفته با دکتر شادنوش رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان و دعوت از وی برای بازدید از زندان مرکزی سمنان تصریح کرد: ما در زندان‌ها به تنهایی نمی‌توانیم اقدامات لازم را برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی زندانیان صورت دهیم و همکاری دانشگاه علوم پزشکی ضروری و حیاتی است.

این مقام قضایی استان، زندان‌ها را یکی از مهمترین مراکز هدف پدافند غیر عامل در عرصه سلامت برشمرد و بیان داشت: با توجه به اینکه یکی از اهداف پدافند غیرعامل برنامه‌ریزی برای شناسایی تهدیدات حوزه سلامت جامعه و کاهش آسیب‌پذیری می‌باشد، قصد داریم این مقوله را با جدیت دنبال نماییم.

این مقام ارشد زندان‌های استان با تشکر از خدمات ارائه شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی سمنان، خواستار ادامه همکاری‌ها به صورت سازمان‌یافته و منظم شد و گفت: هدف ما این است که در نتیجه ارتقای همکاری‌ها بین دو دستگاه، زندان‌های استان مایه مباهات دانشگاه علوم پزشکی شوند.

باهنر با تاکید بر رعایت حقوق شهروندی زندانیان اظهار کرد: زندانیان با بهره‌مندی از خدمات بهداشتی، ضمن حفظ سلامت خود در مدت حبس، پس از آزادی نیز می‌توانند پیام‌آوران بهداشت در میان خانواده خود باشند.

دکتر جعفر جندقی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان نیز در این جلسه با قدردانی از پیگیری‌های جدی و مستمر مدیر کل زندان‌ها در راستای ارتقای خدمات بهداشتی به مددجویان اظهار داشت: اولویت انجام خدمات بهداشتی در جامعه با مراکز پرخطر است و زندان‌ها یکی از مهمترین اماکن پرخطر در کشور به‌شمار می‌روند

وی اضافه کرد: زندانیان به دلیل رفتارهای پرخطری که دارند در معرض بیماری‌های مختلفی قرار دارند و مشکلات بهداشتی وقتی نگران‌کننده‌تر می‌شوند که کمبود فضا و تراکم جمعیت را هم در نظر بگیریم.

دکتر جندقی با اعلام آمادگی معاونت تحت امر خود در ارائه خدمات مختلف به زندان‌های استان خاطرنشان کرد: معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی می‌تواند در قالب برنامه‌ای مدون ضمن انجام بازدیدهای کارشناسان به صورت دوره‌ای و انتخاب مسئولین مشخص برای بهداشت حرفه‌ای هر یک از زندان‌های استان، انجام آموزش، مشاوره، آزمایش‌های غربالگری و اجرای برنامه‌های مراقبتی و آموزشی ویژه خانواده زندانیان نیز اقدام نماید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان، برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه مددجویان را بسیار مهم دانست و گفت: پس از تعیین مواد آموزشی، سرفصل‌ها، رابطان و برنامه زمانی، اقدامات مشترک را در خصوص برگزاری دوره‌ها انجام خواهیم داد.

دکتر جندقی با بیان اینکه با همکاری اداره کل زندان‌های استان به‌زودی سامانه یکپارچه بهداشت (سامانه سیب) در زندان‌های استان نصب و راه‌اندازی خواهد شد، گفت: با راه‌اندازی سامانه سیب در زندان‌ها، اطلاعات پزشکی و سلامت زندانیان در بدو ورود به بهداری زندان ثبت و با شناسه کد ملی افراد به‌طور مستمر‌ و پس از مراجعات مجدد قابل دسترسی خواهد بود .

این مقام مسئول در پایان با بیان اینکه از همکاران خودم می‌خواهم با نگاه ویژه‌ای به زندان‌ها بپردازند، بیان داشت: انشاءالله پس از انجام بررسی‌های لازم حداکثر تا چهل روز آینده، دور تازه همکاری‌ها با برنامه مشخص و هماهنگ آغاز خواهد شد و با تمام توان به همکاری با مجموعه زندان‌های استان خواهیم پرداخت.

پس از پایان این جلسه، مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان به همراه محمود باهنر مدیر کل زندان‌های استان با حضور در زندان مرکزی سمنان از بخش‌های مختلف از جمله بهداری، آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی و اندرزگاه‌ها بازدید کردند.

گفتنی است در این جلسه، رییس اداره بهداشت و درمان اداره کل زندان‌ها و مسئولان بهداشت و درمان زندان‌های تابعه استان و مسئولان و کارشناسان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان نیز حضور داشتند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.