مدیر کل زندان‌های استان سمنان خواستار فرهنگ‌سازی برای استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس شد

نشست کارگروه ویژه رفع موانع اجرایی دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌های استان سمنان به میزبانی اداره کل زندان‌ها برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی زندان‌های استان سمنان، محمود باهنر مدیر کل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان سمنان در این جلسه با برشمردن برخی از شاخص‌های ارزیابی دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها، از قضات استان به خاطر کاهش ورودی به زندان‌های استان در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ تشکر و قدردانی کرد.

وی ضمن تاکید بر استفاده حداکثری مراجع قضایی از تاسیسات قضایی، فرهنگ‌سازی درخصوص بکارگیری مجازات‌های جایگزین‌های حبس را ضروری دانست و گفت: در صورت فرهنگ‌سازی هم مردم به‌عنوان شاکیان و هم مراجع محترم قضایی می‌توانند از این تاسیسات جدید قضایی حداکثر بهره‌برداری را داشته باشند.

مدیر کل زندان‌های استان اضافه کرد: اجرای کامل مجازات‌های جایگزین حبس می‌تواند نقطه عطفی در اقدامات اصلی مربوط به کاهش ورودی زندان‌ها باشد.

این مقام ارشد زندان‌های استان سمنان با رد این عقیده که زندان‌زدایی به معنای بزه‌پوشی است، بیان کرد: این عقیده به هیچ وجه درست نیست، بلکه سیاست زندان‌زدایی به دنبال این است که مجازات‌ها کمترین آثار سوء و بالاترین میزان بهره‌وری و اثربخشی را برای مجرم و جامعه در پی داشته باشند که البته این امر در گرو فرهنگ‌سازی توسط متولیان امر به‌ویژه رسانه‌ها می‌باشد.

علی دارینی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان نیز در این جلسه با تشکر از ابتکار جدید رییس کل دادگستری استان، هدف از این نشست را شناسایی موانع اجرایی دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری برشمرد و تاکید کرد: نقش مددکاران زندان‌ها و تجزیه آمار و عملکرد‌ها در رونق و بهره‌وری این کارگروه بسیار حائز اهمیت است.

وی اضافه کرد: بعلاوه حضور هدفمند قضات در زندان‌ها و برگزاری دیدارهای چهره به چهره مراجع محترم قضایی با زندانیان می‌تواند گره‌گشای موانع موجود در بحث کاهش جمعیت کیفری باشد.

در اولین و دومین نشست کارگروه ویژه رفع موانع اجرایی دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌های استان سمنان با موافقت کلیه اعضا، مقرر شد ضمن تجزیه و تحلیل آمارهای حوزه‌های مختلف قضایی استان به تفکیک، از ظرفیت بالای شوراهای حل اختلاف نیز برای کاهش ورودی به زندان‌ها استفاده شود.

همچنین مقرر شد از ظرفیت رسانه استانی و ملی در راستای شناساندن قانون مجازات‌های جایگزین حبس و معرفی نمونه‌های موفق اعمال اینگونه مجازات‌ها حداکثر بهره‌گیری انجام پذیرد.

همکاری و مشارکت اساتید دانشگاه و قضات برای انجام مشاوره‌ها و معاضدت‌های قضایی زندانیان و خانواده‌های آنان از دیگر مصوبات این نشست بود.

در اولین و دومین نشست کارگروه ویژه رفع موانع اجرایی دستورالعمل ساماندهی زندانیان، محمود باهنر مدیر کل زندان‌های استان، دارینی معاون و نماینده رییس کل دادگستری در اجرای دستورالعمل ساماندهی زندانیان، زمانی معاون دادستان مرکز استان، عین الکمال رئیس دادگاه‌های عمومی و انقلاب و اعضای ستاد کاهش جمعیت کیفری اداره کل زندان‌ها حضور داشتند.

 

  تشکیل کارگروه رفع موانع اجرایی دستورالعمل ساماندهی زندانیان استان سمنان    – اسفند ۲۶, ۱۳۹۶

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.