جشن گلریزان، وظایف معلمان اخلاق و مسئولان کشور

author-meet-iconجشن گلریزان،

وظایف معلمان اخلاق و مسئولان کشور

نویسنده: ابوالقاسم کواکبیان (سردبیر روزنامه پیام استان سمنان)

line

چندی قبل، شب ششم ماه مبارک رمضان به‌همت ستاد دیه‌ی سمنان همانند سراسر کشور، همایش گلریزان ویژه کمک به زندانیان نیازمند جرائم غیرعمد برگزار شد. در این جشن با همت خیرین و مردم نیکوکار، مبلغی حدود ۶ و نیم میلیارد ریال جمع‌آموری شد که با استفاده از این مبلغ و پیگیری ستاد دیه، امکان آزادسازی تعدادی از زندانیان نیازمند و بازگشت آنان به آغوش خانواده فراهم خواهد شد.

بی‌تردید این عمل خیر در جای خود قابل تقدیر و تشکر فراوان است و رضایت و خشنودی باری‌تعالی شامل حال این خیرین محترم خواهد شد. به‌طورکلی باتوجه‌به مکتب انسان‌ساز اسلام همنوع‌دوستی باید در جامعه نهادینه شود؛ کما اینکه رهبر معظم انقلاب نیز مبلغ چهارمیلیارد ریال به این امر خداپسندانه اختصاص دادند.

از طرفی روح ایرانی با پهلوانی، مروت، بخشندگی، فتوت، جوانمردی و غیرت در هم آمیخته است؛ لذا با توجه‌ به مکتب اسلام و فرهنگ و خلق و خوی ایرانی کمک به همنوعان و نجات گرفتاران و دستگیری افتادگان از صفات پسندیده مردم این مرز و بوم بوده است و ان‌شاءاللّه ادامه یابد.

بااین‌حال، آنانی‌که در جامعه ما نقش تعیین‌کننده‌ای دارند، از قانون‌گذاران گرفته تا مجریان ارشد، از معلمان اخلاق گرفته تا مروجان نیکوکاری، باید طوری برنامه‌ریزی کنند که جامعه به‌سمتی برود که نیاز نباشد جشن گلریزان بگیریم و ضمن پیشگیری از معاصی و ترمیم روح‌های عاصی‌پذیر طوری نباشد که برای هر جرم مالی و جرائم دیگر افراد رهسپار زندان شوند.

بدیهی است زندانی‌شدن یک فرد فقط تحمل مجازات محبوس‌شدن در زندان در مدت ‌زمان محدود و فقط به علت درس عبرت و پیشگیری از جرم نیست؛ بلکه مهم‌ترین ضربه‌ای که به این فرد وارد می‌شود، این است که خانواده‌اش بی‌سرپرست می‌شوند و ممکن است افراد تحت تکفل او به بزهکاری روی آورند و به بعضی پلشتی‌ها آلوده شوند. از طرفی حبس موجب سوءسابقه فرد زندانی شده و او را از بسیاری از حقوق اجتماعی در آینده محروم می‌کند.

اگر اندکی دقت شود، اصل ماجرا این است که در کشور ما برای جرم‌های زیادی مجازات زندان درنظر گرفته می‌شود؛ درصورتی‌که شاید حتی از حیث شرعی لازم نباشد افراد برای هر جرم مالی یا غیرمالی زندانی شوند؛ کما اینکه در بسیاری از کشورها جرم‌هایی که در کشور ما محکومیت زندان دارند، اصلا جرم محسوب نمی‌شوند.

از این دست مجرم‌ها با توجه ‌به شرایط اقتصادی و اجتماعی می‌توان به بدهکاران مالی اشاره کرد؛ از صاحبان چک‌های برگشتی گرفته تا بدهکاران نفقه و دیه و نیز از عصبیت‌های افراد جامعه گرفته که منجر به نزاع می‌شود تا کشمکش‌های خانوادگی که طلاق و ضرب و جرح در پی دارد؛ البته جرائم زیادی هست که در کشور ما موجب زندانی‌شدن افراد می‌شود ولی در کشورهای دیگر مجازاتی غیر از زندان دارد.

بدیهی است زندانی‌شدن افراد غیر از اینکه باعث بروز مشکلات عدیده برای یک خانواده می‌شود و چندین نفر را دچار مشکلات مالی و روحی و روانی می‌کند، هزینه‌ای نیز بر کشور و بیت‌المال تحمیل می‌کند.

در اینجا نگارنده از همه معلمان اخلاق و ارگان‌های فرهنگی و مسئولان تربیتی و قانون‌گزاران تقاضا دارد بیایید کاری کنید کارستان تا ما هم کشوری داشته باشیم که تعداد زندانیان آن به تعداد انگشتان دو دست نرسد؛ آنگاه دیگر نیازی به گلریزان و کارهای مشابه آن نداریم. اسلام دین رأفت و مهربانی است و واضح است در کشوری که بناست قوانین شرع اسلام رعایت شود، جرم و مجرم باید از هر جای دیگر کمتر باشد.

منبع: روزنامه پیام استان سمنان – یکشنبه ۶ خرداد (با اندکی تلخیص)

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.