همایش حمایت در دامغان همراه با استقبال چشمگیر خیرین برگزار شد

به مناسبت ۵ خرداد روز نسیم مهر، روز ملی حمایت از خانواده زندانیان، «همایش حمایت» با حضور فرماندار، دادستان، فرمانده سپاه و جمع گسترده‌ای از مدیران دستگاه‌های اجرایی و خیران نیک‌اندیش شهرستان دامغان همچون سال‌های اخیر در تالار جوان این شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی زندان‌های استان سمنان، دادستان عمومی و انقلاب دامغان در این مراسم با اشاره به رسالت‌های انجمن حمایت از زندانیان گفت: این انجمن در راستای حمایت معنوی و مالی از خانواده‌های زندانیان اقدامات ویژه‌ای را در دستور کار قرار داده است تا لبیک‌گوی فرمان رهبری معظم انقلاب اسلامی در کاهش آسیب‌های اجتماعی باشد.

محمدتقی گلی با تأکید بر اینکه این انجمن منبع درآمد مالی نداشته و تنها از طریق کمک‌های خیران و مردم فعالیت می‌کند لذا نیازمند توجه جدی به مقوله وقف و خیرات این حوزه است، بیان کرد: مردم نیک‌اندیش دامغان در سال‌های اخیر نشان دادند که باوجود تنگناهای اقتصادی کمک‌های مالی و غیرمالی به انجمن حمایت از زندانیان را در زمره اولویت‌هایشان دارند.

دادستان دامغان با بیان اینکه خانواده زندانیان بیشترین آسیب را از وقوع جرائم و زندانی شدن سرپرست خانواده می‌بینند، گفت: وقتی فردی به جرمی محبوس می‌شود باید دانست که خانواده او مجرم نیست و اتفاقاً بیش از هر زمان دیگری به حمایت نیازمند است چراکه نخستین ضربه از وقوع جرم را آن‌ها می‌بینند.

گلی بیان کرد: بی‌تفاوتی به خانواده زندانیان باعث وقوع آسیب‌های اجتماعی مانند فقر، ترک تحصیل، طلاق، تکدی گری، حاشیه‌نشینی و … می‌شود که این امر خانواده زندانیان را نیز در چرخه وقوع جرم قرار می‌دهد که این امر مطلوب جامعه و دستگاه قضا نیست.

وی گفت: تحقیقات نشان می‌دهد اکثر خانواده زندانیان این شهرستان از قشر متوسط و ضعیف هستند که برای حداقل هزینه‌های معاششان نیز مشکل‌دارند لذا حمایت از آن‌ها باید در اولویت باشد تا شاهد آسیب‌های اجتماعی نباشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد حسینیان امام جمعه دامغان نیز در این همایش اظهار داشت: دعای انبیاء و اولیاء الهی یاری‌گر یاری رسانان نیازمندان است.

امام جمعه دامغان، انفاق در مسیر کمک به برطرف کردن مشکلات گسترده خانواده‌های نیازمند زندانیان که با حبس سرپرست خانواده با مصائب گوناکون اقتصادی و اجتماعی روبه‌رو می‌شوند را از بهترین اعمال در شرایط امروز جامعه برشمرد و خاطرنشان کرد: آثار کمک به مستمندان در دنیا و آخرت شامل حال خیران می‌شود.

وی با اشاره به تلاش‌های بسیار خوب صورت گرفته از سوی دادستان شهرستان، انجمن حمایت از زندانیان و اداره امور زندان دامغان در راه کمک به خانواده زندانیان و کاهش مشکلات آنان در طول سال اظهار داشت: همه اقشار مردم و مسئولان باید دست به دست هم دهند و هریک به اندازه توان در این خیر ماندگار سهیم شوند.

حسینیان اضافه کرد: بی‌توجهی به خانواده زندانیان به عنوان قشری آسیب‌پذیر پیامدهای جبران ناپذیر اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در پی داردآنها نقشی در بزهکاری و خطای انجام شده نداشته‌اند و قربانی این مسئله شده‌اند، باید با حمایت از آنان از رخدادهایی مثل طلاق، ترک تحصیل فرزندان، مشاغل کاذب و تکدی گری و بیماری‌های روحی در این خانواده‌ها جلوگیری کنیم.

امام جمعه دامغان با بیان اینکه انجام چنین اعمال نیکویی نباید تنها منحصر به ایام پرفضیلت ماه مبارک رمضان شود و خیران در طول سال یاری رسان خدمات انجمن حمایت از زندانیان باشند، افزود: نهادهای فرهنگی، مجموعه‌های مردمی و رسانه‌ها باید ایفاگر نقش بسیار مهم خود در عرصه فرهنگ‌سازی کمک به خانواده های نیازمند زندانیان باشند.

در پایان این همایش خیرین و مسئولان کمک‌های مالی خود به انجمن حمایت از زندانیان را با پرنمودن فرم‌های تعهد اهدا کردند که طبق اعلام دادستان دامغان در پایان مراسم، بالغ بر ۲۵۰ میلیون تومان کمک‌های نقدی و تعهدی با هدف کمک به خانواده زندانیان و آزادی زندانیان جرائم غیرنقد جمع‌آوری شد.

همایش حمایت شهرستان دامغان با حضور گلی دادستان دامغان، مجد فرماندار، حجت‌الاسلام حسینیان امام جمعه، شکوری رییس دادگستری، سرهنگ خوشقدم فرمانده سپاه ناحیه دامغان، اعضای شورای شهر، سبحانی رییس مرکز مراقبت بعد از خروج زندانیان استان، سیادت رییس زندان و خطیب‌زاده مدیر عامل و اعضای انجمن حمایت زندانیان و جمعی از خیرین، مسئولان و خانواده‌های زندانیان برگزار شد.

گفتنی است پیش از افطار و همایش، جلسه مجمع عمومی سالانه انجمن حمایت برگزار شد.

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.