مدیر کل زندان‌های استان سمنان تاکید کرد: انجام اقدامات به‌موقع حمایتی برای ممانعت از ترک تحصیل فرزندان دانش‌آموز زندانیان

در دیدار محمود باهنر مدیرکل زندان‌های استان سمنان با محمد دستورانی مدیرکل آموزش و پرورش استان، موضوع ارائه خدمات حمایتی و مشاوره‌ای به فرزندان دانش‌آموز زندانیان و آموزش همسران آنان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی زندان‌های استان سمنان، محمود باهنر در این دیدار که با همراهی قدس رییس اداره فرهنگی و تربیتی زندان‌های استان سمنان در اداره کل آموزش و پرورش استان انجام پذیرفت، با تاکید بر اهمیت ارتقای آموزش در زندان‌ها، درخصوص ارتقای همکاری‌های دو طرف به گفتگو پرداخت.

باهنر در این دیدار با عرض تبریک به مناسبت روز بزرگداشت مقام معلم به تمامی مسئولان و کارکنان آموزش و پرورش و معلمان پرتلاش استان، ابراز کرد: هفته بزرگداشت مقام معلم و گرامیداشت یاد و خاطره‌ معلم شهید مرتضی مطهری، فرصتی مغتنم است تا مراتب سپاس خود را تقدیم شما و معلمان گرامی نمایم.

مدیرکل زندان‌های استان سمنان در ادامه با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری (مد ظله‌العالی) به دستگاه‌های اجرایی در خصوص کاهش آسیب‌های اجتماعی در کشور اظهار داشت: یکی از اولویت‌های پنج گانه‌ای که رهبر معظم انقلاب (مد ظله‌العالی) بر مدیریت تاکید داشته‌اند، رسیدگی به کانون‌های بحرانی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی است.

وی با بیان اینکه زندان‌ها قطعا یکی از مهمترین این کانون‌ها به شمار می‌روند، تصریح کرد: آموزش و پرورش با ارائه خدمات آموزشی در زندان‌ها به عنوان یکی از کانون‌های عمده تجمع افراد آسیب‌دیده که به دلیل کم‌سوادی و جهل به انحراف کشیده شده‌اند، با آموزش این قشر به بخش بزرگی از اهداف خود خواهد رسید، فلذا بایستی از این فرصت برای توانمندسازی زندانیان با تمام قوا بهره جست.

این مقام ارشد زندان‌های استان سمنان همچنین با اشاره به تاکید آیت‌الله شاهچراغی نماینده محترم ولی فقیه در استان بر ضرورت رسیدگی به خانواده زندانیان، بیان کرد: سازمان زندان‌ها توجه زیادی به خانواده‌ زندانیان به‌ویژه خانواده‌های بی‌بضاعت و دارای شرایط خاص دارد و ما در استان در زمینه‌های مختلف از جمله رسیدگی به فرزندان دانش‌آموز زندانیان و آموزش همسران آنان فعالیت مستمر داریم و از این مسئله مهم غافل نیستیم، لذا با اقدامات به‌موقع حمایتی از خانواده‌ها به‌ویژه فرزندان آنان نباید بگذاریم که آنان ترک تحصیل کنند.

باهنر اضافه کرد:‌ در همین راستا و بر اساس مفاد تفاهم‌نامه میان سازمان زندان‌ها و وزارت آموزش و پرورش، خواستار مشارکت اداره کل آموزش و پرورش استان در برگزاری جشن روز نسیم مهر ویژه حمایت از خانواده زندانیان شد. این مراسم در روز پنجم خرداد ماه برگزار خواهد شد.

این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه سواد آموزی زندانیان یک فعالیت مشارکتی است و سازمان زندانها به تنهایی نمی تواند از عهده آن برآید، خاطرنشان کرد: انعقاد تفاهم‌نامه میان سازمان زندان‌ها با وزارت آموزش و پرورش، اتفاق بسیار مهم و ارزشمندی بود چرا که در راستای این تفاهم‌نامه افرادی که در سن لازم‌التعلیمی قرار دارند تحت آموزش‌های سوادآموزی و تحصیل در مقاطع مختلف قرار می‌گیرند و از آموزش محروم نخواهند ماند.

باهنر در پایان با اعلام آمادگی دستگاه متبوع خود برای ایجاد زمینه‌های همکاری متقابل در زندان‌های تابعه استان، تاکید کرد: با وجود همکاری‌های مناسب دو دستگاه، ما خواستار ارتقای سطح همکاری‌ها جهت ارائه خدمات آموزشی به زندانیان و اعضای خانواده آنان هستیم و امیدواریم که مدیر کل و مسئولان محترم آموزش و پرورش استان در این راه مانند گذشته یاری‌دهنده ما باشند.

مدیر کل زندان‌های استان همچنین از مدیر کل آموزش و پرورش سمنان خواست اقدامات لازم را درخصوص راه‌اندازی مدارس بزرگسالان دولتی با رشته‌های کار و دانش و مراکز یادگیری محلی در زندان‌های استان انجام گیرد.

محمد دستورانی مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان نیز در این دیدار، با قدردانی از زحمات مسئولان زندانهای استان سمنان در فراهم آوردن زمینه تحصیل و سوادآموزی زندانیان گفت: اقدامات و پیگری‌های مسئولان زندان‌های استان در جهت ایجاد انگیزه، تامین بستر در جهت سواد آموزی و آموزش مددجویان ستودنی است.

وی با بیان اینکه زندانیان و خانواده آنها نیز بخشی از جامعه هستند و این قشر باید از خدمات آموزش و پرورش بهره‌مند شوند، تاکید کرد: اداره کل آموزش و پرورش استان همچنین آمادگی دارد فرزندان دانش‌آموز زندانیان را از خدمات حمایتی و مشاوره‌ای بهره‌مند سازد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان، تجمع افراد بی‌سواد و کم‌سواد در زندان‌ها را فرصت مناسبی برای شناسایی سریع آنان دانست و در خصوص ارائه خدماتی مانند اعزام مربیان و سایر همکاری‌ها اعلام آمادگی کرد.

گفتنی است در این دیدار، طیبه قدس رییس اداره فرهنگی و تربیتی زندان‌های استان، علی سبوحی معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش و مریم حدادی معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان سمنان نیز حضور داشتند و گزارشی از اقدامات حوزه کاری خود را در ارتباط با همکاری‌های دو دستگاه ارائه دادند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.