اختصاص ۱۰۰ میلیارد ریال به احداث زندان‌های سمنان و دامغان

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان سمنان از اختصاص ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار به پروژه‌های احداث زندان‌های سمنان و دامغان خبر داد و گفت: کمبود نیروی انسانی از مشکلات این اداره کل محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، محمود باهنر بعدازظهر امروز در نشستی با خبرنگاران اظهار کرد: اولویت نخست دستگاه قضایی استان سمنان، انتقال زندان‌های داخل شهر مانند زندان‌های سمنان و دامغان به خارج شهر است؛ زیرا این زندان‌ها فرسوده هستند و باید به خارج شهر منتقل شوند.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان سمنان افزود: کارفرمای پروژه‌های احداث زندان‌های سمنان و دامغان اداره کل راه و شهرسازی استان سمنان است و ما بهره‌بردار این پروژه‌ها هستیم.

باهنر بیان کرد: ۶۰ میلیارد ریال اعتبار به پروژه زندان سمنان و ۴۰ میلیارد ریال به پروژه زندان دامغان اختصاص داده شده است.

وی با اشاره به برخی مشکلات پیش روی اداره کل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان سمنان گفت: فرسودگی زندان‌های سمنان، دامغان و گرمسار و کمبود نیروی انسانی ازجمله مشکلات این اداره کل محسوب می‌شود.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان سمنان با اشاره به اقدامات اولیه ورود زندانیان به زندان‌ها اظهار کرد: به محض ورود زندانیان، اقدامات پزشکی و پرستاری برای بررسی سلامت جسم افراد انجام می‌شود.

وی افزود: حدود ۱۳ هزار و ۱۸۲ مورد ویزیت پزشک عمومی در سال ۹۶ در زندان‌های استان سمنان انجام شده است که ۱۰۰ درصد رایگان بوده است.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان سمنان ادامه داد: علاوه بر ویزیت پزشک عمومی، بسیاری از زندانیان به ویزیت پزشک متخصص نیاز دارند که در این راستا نیز ۳۳۱ نفر از زندانیان این استان توسط متخصصان ویزیت شدند.

باهنر با بیان اینکه ۲ هزار و ۴۳۰ مورد ویزیت دندانپزشکی برای زندانیان استان سمنان انجام شده است، اضافه کرد: ۱۷۱ نفر به‌صورت اورژانسی پس از تشخیص از زندان‌ها به مراکز درمانی خارج زندان اعزام شدند.

وی تصریح کرد: همچنین ۳۷۷ نفر از زندانیان به‌صورت غیراورژانسی به مراکز درمانی خارج زندان اعزام شدند و ۲۱۷ مورد بستری در مراکز درمانی استان سمنان صورت گرفته است.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان سمنان ضمن درخواست از بیمه سلامت که همکاری بیشتری با زندان‌ها داشته باشد، گفت: سلامت روان زندانیان توسط روحانیان و روانشناسان شاغل در زندان‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

باهنر با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی تربیتی اداره کل زندان‌ها برای زندانیان، بیان کرد: با فعالیت‌ها با تأکید بر خواندن قرآن و نماز انجام می‌شود و ۱۶ روحانی به‌صورت تمام‌وقت در زندان‌های استان سمنان مستقر هستند که به آموزش‌های عقیدتی، فرهنگی و حوزوی می‌پردازند.

وی با بیان اینکه ۲۰ نفر از زندانیان استان سمنان در مقطع آموزش‌های عالی مشغول به تحصیل هستند، اظهار کرد: ۷۰۰ نفر از زندانیان این استان حین تحمل حبس از مزایای اشتغال مولد بهره‌مند هستند.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان سمنان افزود: در سال ۹۶ یک‌هزار و ۲۰۰ نفر در دوره‌های حرفه‌آموزی زندانیان شرکت کردند که این دوره‌ها با همکاری اداره کل فنی و حرفه‌ای استان سمنان برگزار شده است.

باهنر اضافه کرد: گواهینامه اعطاشده به زندانیان مربوط به دوره‌های فنی و حرفه‌ای بدون ذکر نام زندان خواهد بود تا زندانیان پس از آزادی بتوانند از این گواهینامه‌ها به‌راحتی استفاده کنند.

وی با بیان اینکه تعهدات اشتغال‌زایی ما در سال ۹۶ به‌طور ۱۰۰ درصد تحقق یافته است، اظهار کرد: در سال گذشته طبق تفاهم‌نامه‌ای با استانداری سمنان، بیش از ۵۰ کلاس برای بیش از ۷۵۰ نفر از زندانیان این استان برگزار شده است.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان سمنان گفت: ورودی زندانیان در سال ۹۶، به ترتیب مربوط به جرایم مواد مخدر با ۲۶ درصد، سرقت با ۲۲ درصد، جرایم علیه اشخاص با ۱۳ درصد و محکومیت مالی با ۱۲ درصد بوده است.

باهنر با بیان اینکه ۵۲ درصد از زندانیان موجود در زندان‌های استان سمنان با جرایم مربوط به مواد مخدر در حبس به سر می‌برند، ادامه داد: ۲۶ درصد از زندانیان این استان با جرم سرقت و هشت درصد با جرایم علیه اشخاص در زندان هستند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.