مدیر کل زندان‌های استان سمنان: طی‌کردن مراحل اصلاح و تربیت، پیش‌شرط اصلی برای بهره‌مندی زندانیان از امتیازات قضایی است

 

مدیر کل زندانهای استان سمنان در نشست خبری با اصحاب رسانه استان

مدیر کل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان سمنان به مناسبت هفته قوه قضاییه در نشستی با اصحاب رسانه استان با اشاره به نقش مهم اصلاح و تربیت زندانیان در بهره‌مندی از امتیازات قضایی تاکید کرد: پیش‌شرط اصلی برای اعطای کلیه امتیازات قضایی به زندانیان، گذراندن کامل مراحل اصلاح و تربیت است.

به گزارش روابط عمومی زندان‌های استان سمنان، محمود باهنر در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بهداشت جسمی، سلامت روانی، اقدامات فرهنگی، اشتغال و حرفه آموزی و مراقبت بعد از خروج، به‌عنوان پنج گام اصلاح و تربیت در سازمان زندان‌ها به‌عنوان نظام زندانبانی اسلامی با نگرش کرامت انسانی تعریف شده است، گفت: اقدامات بهداشتی و درمانی زندانیان و همچنین توجه به بهداشت محیط زندانیان، نخستین مرحله از چرخه اصلاح و تربیت و از اقدامات اجتناب‌ناپذیر خدمات زندانبانی و دربرگیرنده حفظ و ارتقای سلامت زندانیان می‌باشد.

بهداشت و درمان نخستین مرحله از چرخه اصلاح و تربیت

وی با برشمردن برخی از خدمات حوزه بهداشت و درمان در زندان‌های سطح استان، بیان کرد: زندانیان استان در یکساله ۹۶ از بیش از ۱۳ هزار مورد ویزیت پزشک عمومی، ۳۳۱ ویزیت پزشک متخصص و بیش از ۲ هزار و چهارصد ویزیت دندان‌پزشکی بهره‌مند شده‌اند.

مدیر کل زندان‌های استان افزود: در سال گذشته ۱۷۱ مورد اعزام اورژانس و ۳۷۷ مورد اعزام غیراورژانس زندانیان به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی خارج از زندان انجام گرفته که ۲۱۸ مورد آن منجر به بستری مددجویان بیمار شده است.

وی با اشاره به این نکته که کلیه خدمات درمانی زندانیان توسط زندان‌ها به صورت کاملا رایگان صورت می‌پذیرد، خواستار مساعدت مراکز درمانی دولتی و بیمه سلامت ایرانیان برای همکاری در جهت ارائه خدمات به این گروه از شهروندان در طرح تحول سلامت شد و این امر را در راستای کرامت انسانی و حقوق شهروندی مددجویان برشمرد.

محمود باهنر گام دوم اصلاح و تربیت را رسیدگی به سلامت روان زندانیان عنوان کرد و گفت: خدمات حوزه سلامت روان توسط روحانیون و روانشناسان شاغل در زندان‌های استان در حال انجام است.

۵۵ مددجوی حافظ قرآن در زندان‌های استان

وی با اشاره به اقدامات فرهنگی و تربیتی زندان‌ها به‌عنوان گام سوم اصلاح و تربیت، از استقرار ۱۶ روحانی به صورت تمام وقت در زندان‌ها خبر داد و گفت: این روحانیون علاوه بر اقامه نمازهای جماعت، وظیفه برگزاری دوره‌های آموزشی احکام، عقیدتی، نماز، حفظ و قرائت و مفاهیم قرآن را به عهده دارند.

مدیر کل زندان‌های سمنان آموزش‌های کلاسیک و غیرکلاسیک مددجویان را از دیگر اقدامات فرهنگی دانست و تصریح کرد: در سال گذشته ۲۰ نفر از زندانیان استان در مراکز آموزش عالی مشغول تحصیل بوده‌اند و ۴۷ نفر نیز کلاس‌های مقطع آموزش متوسطه را با موفقیت سپری کرده‌اند.

باهنر از وجود ۵۵ زندانی حافظ قرآن در سطح استان خبر داد و گفت: ۴۹ نفر از مددجویان حافظ از یک تا پنج جزء، ۵ نفر ده تا هفده جزء و یک نفر نیز حافظ کل قرآن کریم می‌باشد.

اشتغال ۷۰۰ نفر از زندانیان محکوم استان در مشاغل مولد و غیرمولد

این عضو شورای قضایی استان سمنان در ادامه، اشتغال و حرفه‌آموزی را چهارمین گام از روند اصلاح و تربیت برشمرد و اظهار داشت: ۷۰۰ نفر از زندانیان محکوم استان در مشاغل مولد و غیرمولد اشتغال دارند که این امر نقش بسیار مهمی در کمک به معیشت زندانیان و خانواده آنان و همچنین کاهش آسیب‌‌های اجتماعی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه تعدادی از مددجویان شاغل در کارگاه‌های داخل و بخش مهمی از آنان در مراکز تولیدی و خدماتی خارج از زندان‌ها مشغول به کار می‌باشند، از مراجع قضایی استان به خاطر همکاری بسیار خوب در اعطای مجوزهای لازم به زندانیان شاغل در خارج از زندان‌ها تشکر و قدردانی کرد.

مدیر کل زندان‌های استان همچنین از برگزاری ۷۱ دوره فنی و حرفه‌ای با همکاری اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان در سال گذشته خبر داد و گفت: ۱۲۰۰ مددجو در این دوره‌ها آموزش دیده‌اند و ۷۰۰ گواهینامه مهارت فنی بدون ذکر نام زندان، برای شرکت‌کنندگان در دوره‌ها صادر شده است.

اعطای ۶۲۰ میلیون تومان وام خوداشتغالی به زندانیان آزادشده

باهنر با بیان اینکه مراقبت بعد از خروج آخرین گام اصلاح و تربیت است، اظهار داشت: مددجویانی که چهار گام اول را پشت سر گذاشته‌اند در گام پنجم می توانند از تسهیلات پیش‌بینی شده بهرمند شوند.

وی اضافه کرد: در یکساله ۹۶، بالغ بر ۶۲۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه خوداشتغالی از طریق بانک‌های عامل به زندانیان آزادشده متقاضی برای راه‌اندازی کسب و کار پایدار و آبرومند پرداخت شده است.

این مقام ارشد زندان‌های استان سمنان با تاکید بر لزوم تحقق مطالبات مقام معظم رهبری (مد ظله‌العالی) درخصوص اولویت‌های آسیب‌‌های اجتماعی کشور، ابراز کرد: خوشبختانه سال گذشته اداره کل زندان‌های استان در سه حوزه پیشگیری از وقوع طلاق همسران زندانیان، پیشگیری از اعتیاد همسران زندانیان و پیشگیری از مفاسد اخلاقی همسران و فرزندان زندانیان، دوره‌های آموزشی ویژه‌ای را از طریق انجمن‌های حمایت زندانیان برگزار کرد که مجموعه ۷۵۰ نفر از اعضای خانواده زندانیان در بیش از ۵۰ کلاس آموزشی شرکت کردند.

گذراندن مراحل اصلاح و تربیت، پیش‌شرط اصلی برای بهره‌مندی زندانیان از امتیازات قضایی

باهنر با بیان اینکه زندانیانی که پنج گام اصلاح و تربیت را طی کنند در حقیقت اقدامات تربیتی روی آنها اعمال شده است، خاطرنشان کرد: بررسی‌ها نشان داده که نرخ بازگشت زندانیانی که درون این چرخه قرار گرفته‌اند و این مراحل را طی کرده‌اند، با کاهش چشمگیری روبرو بوده است.

وی با اشاره به نقش مهم اصلاح و تربیت زندانیان در بهره‌مندی از امتیازات قضایی تاکید کرد: کلیه امتیازات زندانیان از جمله اعطای مرخصی، عفو و رای باز پس از طرح در شوراهای طبقه‌بندی زندان و تایید رؤسای زندان‌ها و مدیر کل اعطا می‌شود، آنچنان که در کمیسیون عفو، شرط اصلی برای اعطای عفو به زندانیان محکوم، نظریه مدیر کل زندان‌ها به‌عنوان عضو اصلی این کمیسیون مبنی بر طی کردن کامل مراحل اصلاح و تربیت می‌باشد.

مدیر کل زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان سمنان در ادامه با اشاره به سیاست‌های قوه قضاییه در رابطه با کاهش جمعیت کیفری زندان‌های کشور عنوان داشت: خوشبختانه با کمک مقامات محترم قضایی استان، تعداد ورودی به زندانهای استان در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵، با کاهش روبرو بوده است که امیدواریم با همکاری خوب رییس کل محترم دادگستری و دادستان محترم مرکز استان، در سال جاری نیز شاهد کاهش ورودی به زندانها باشیم.

اولویت اصلی زندانهای استان، انتقال دو زندان سمنان و دامغان به خارج از شهر

باهنر در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درخصوص روند پیشرفت پروژه‌های زندان‌های استان ابراز کرد: انتقال زندان‌های داخل شهرها که عمدتا فرسوده نیز می‌باشند یکی از اولویت‌های اصلی دستگاه قضایی است و ما در همین راستا پیگیری‌های گسترده‌ای را در شش ماه اخیر برای تسریع در ساخت پروژه‌های زندان جدید سمنان و دامغان به انجام رسانده‌ایم.

وی از تشکیل یک کارگروه از سوی استاندار سمنان برای پیگیری دو پروژه زندان دامغان و سمنان خبر داد و افزود: این کارگروه موظف شده که هر ۱۵ روز یک‌بار گزارشی از میزان پیشرفت فیزیکی این دو پروژه به استاندار ارائه و زمینه را برای انتقال هرچه سریع‌تر زندان‌ها به خارج شهر فراهم کند.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی استان با بیان اینکه مسکن و شهرسازی استان مجری احداث این دو پروژه است خاطرنشان کرد: خوشبختانه امسال ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به این دو پروژه تخصیص داده شده و تلاش می‌شود در آینده نزدیک زندانیان از این دو زندان فرسوده تخلیه و به زندان‌های جدید منتقل شوند.

فرسودگی زندان‌ها مانع اصلی در مسیر اجرای برنامه‌های اصلاحی و تربیتی

باهنر از فرسودگی زندان‌ها به عنوان یکی از مهمترین مشکلات این اداره کل نام برد و با اشاره به فرسوده بودن زندان‌های سمنان، دامغان و گرمسار افزود: فرسوده بودن زندان‌ها سبب شده که علاوه بر افزایش هزینه نگهداری زندانیان در این زندان‌ها، مشکلات زیادی در انجام اقدامات اصلاحی و تربیتی داشته‌ باشیم.

وی همچنین از جمعیت کیفری بالا و کاهش سرانه فضای نگهداری زندانی به عنوان یک چالش پیش روی زندان‌ها نام برد و با گلایه از بودجه پایین این اداره کل اظهار کرد: میزان بودجه و اعتبارات زندان‌های استان هیچ تناسبی با حجم ماموریت‌های ما ندارد و انتظار می‌رود که مسوولان نگاه ویژه‌تری به زندان‌های استان داشته باشند.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی استان در ادامه با اشاره به سه جرم با فراوانی بالا در زندان‌های این استان گفت: ۵۲ درصد زندانیان استان سمنان مربوط به جرائم موادمخدر، ۲۶ درصد مربوط به سرقت و هشت درصد مربوط به جرائم علیه اشخاص است.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.