مشارکت مردم و حمایت خیران برای آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد

golrizan-goftgo966حمایت از خانواده‌های زندانیان و تلاش برای رهایی زندانیان جرایم غیرعمد با هدف جلوگیری از ورود خانواده هایشان به مشکلات و مصایب اجتماعی ضروری است.

کارشناسان به تأثیرگذاری مشارکت خداپسندانه مردم و خیرین در حمایت از این خانواده‌های آسیب‌پذیر را راهکاری برای نجات این قشر از جامعه از گرداب مشکلات اجتماعی برشمردند.

هنگامی فردی به دلایلی مرتکب جرمی می‌شود و پایش به زندان و مجازات باز می‌شود خانواده‌ او تاوان این ارتکاب را پس داده و به نوعی مجازات می‌شوند هر چند اعمال سیاست‌هایی در راستای حمایت از این خانواده‌ها و شکل‌گیری انجمن‌هایی نظیر حمایت از خانواده‌های زندانیان و تلاش برای توانمندسازی آنان را از گسترش این آسیب‌پذیری و پیامد منفی آن در جامعه جلوگیری می کند اما مشارکت‌همه جانبه اقشار در بحث کاهش جمعیت کیفری، امری ضروری است چرا که حمایت مردمی به شکل ملموس به کاهش این آسیب‌ها منجر می‌شود.

سال گذشته با حمایت خیران و ستاد دیه استان سمنان، ۷۱ زندانی جرایم غیرعمد با بدهی بیش از ۳۶ میلیارد ریال از زندان ‌های استان آزاد شدند. بنا به آمار موجود اکنون ۱۳۵ زندانی غیرعمد با مبلغ بدهی بیش از ۱۸۰ میلیارد ریال در زندان‌های سمنان چشم انتظار حمایت و یاری خیران و مردم هستند. بی‌شک آزادسازی این افراد دربند و گرم شدن کانون خانواده‌های بسیاری از این آنان در کاهش آلام آنان موثر است.

line

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان سمنان با اشاره به این که یکی از سنت‌های حسنه در ماه میهمانی خدا، دستگیری همنوعان است، افزود: مشارکت مردم و حمایت خیران برای آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد شادی و نشاط را به کانون این خانواده‌ها و اقشار آسیب‌پذیر هدیه می کند.

به گفته وی این امری است که رضایت خداوند و اجر دنیوی و اخروی را به همراه دارد.

محمود باهنر کمک‌های مادی و معنوی مردم برای حمایت و آزادسازی زندانیان غیرعمد و دیگر زندانیانی که خانواده آنان در معرض آسیب‌پذیری هستند را در پیشبرد اهداف ستاد یادشده موثر دانست و بر فرهنگ‌سازی در این زمینه تأکید کرد.

وی به اقداماتی نظیر شکل‌گیری انجمن حمایت از خانواده‌های زندانیان و زیر پوشش قرار دادن ۴۱۵ خانواده زندانیان در استان در این انجمن اشاره و اضافه کرد: رویکرد این انجمن ‌ها، توانمندسازی خانواده‌ها با هدف جلوگیری از بروز آسیب‌پذیری آنان است.

باهنر تصریح کرد: مجموعا یک هزار و ۱۵۰ نفر از خانواده زندانیان استان از خدمات فرهنگی ، آموزشی و حمایتی انجمن ‌حمایت از زندانیان استان بهره ‌مند هستند.
وی با اشاره به این که خیران و نیکوکاران استان در سال گذشته بیش از ۲ میلیارد و هشتصد میلیون ریال به منظور آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد به ستاد دیه کمک کردند این رشد را نسبت به سال ۹۵، بیش از ۵۴ درصد ذکر کرد.

باهنر با بیان این که اکنون ۱۳۵ زندانی جرائم غیرعمد در زندان‌های استان به‌سر می‌برند، خاطرنشان کرد: کمک به این زندانیان و دیگر مرتکبین علاوه بر این که بسیاری از هزینه‌ها را کاهش می‌‌دهد در کیفیت اقدامات اصلاحی و تربیتی زندان‌ها و بازگشت سعادتمندانه آنان به جامعه اثرگذار است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز سمنان با بیان این که ماه رمضان فرصت خوبی برای یادآوری خانواده زندانیان است، تصریح کرد: آزادی این افراد علاوه بر شاد کردن خانواده‌های آنان از بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی جلوگیری خواهد کرد.

وی تصریح کرد: از مجموع ۱۳۵ زندانی جرائم غیرعمد و محکومیت‌های مالی در این استان سه نفر زن و ۱۳۲ نفر مرد هستند که برای آزادی آنها ۱۸۰ میلیارد ریال نیاز است.

آسیابی اظهارداشت: ۸۴ نفر از این زندانیان دارای محکومیت‌های مرتبط با صدور چک، ۴۲ نفر به علت عدم پرداخت مهریه، چهار نفر به علت عدم پرداخت نفقه و پنج نفر به علت عدم توان پرداخت دیه در زندان‌های استان به سر می‌برند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز سمنان از آزادی ۲۴ زندانی استان از ابتدای سال‌جاری تاکنون خبر داد و تصریح کرد: خیران استان با کمک ۶ میلیارد و ۶۷۰ میلیارد ریال یاریگر این خانواده‌ها و مانع از ورود آنان به مشکلات و مصایب اجتماعی شدند.

وی با اشاره به منع قانونی پرداخت بدهی این افراد از محل اعتبارات دولتی، خاطرنشان کرد:در این قضیه نقش خیران وحمایت‌های مالی آنان بسیار راهگشا بوده و امیدواریم با استمرار این حرکات خداپسندانه زندانیان غیرعمد و محکومان مالی بیشتری طعم آزادی را بچشند.

وی جشن گلریزان را فرصت خوبی برای یاری شتافتن به این زندانیان و خانواده‌های آنان و گره ‌گشایی از مشکلات آنان ذکر کرد و یادآور شد: ماه مبارک رمضان باید از فرصت سوزی جلوگیری کرده و با فرصت سازی ناجی دیگران در این قضیه باشیم.

جشن گلریزان سمنان - 1397

  معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان به تاکید آموزه‌های دینی به دستگیری و کمک به همنوع اشاره کرد و اظهارداشت: رفع آسیب‌های اجتماعی و کاهش آلام و غم‌های جامعه وظیفه ‌همگانی بوده و همه باید در این کار سهیم باشند.

سعید ناجی بیان کرد: اگر شرایط بهره‌مند شدن از نشاط و رفاه برای همه یکسان باشد جامعه به سمت تعالی حرکت خواهد کرد و اگر دغدغه‌ها و آسیب‌ها ذهن افراد را معطوف کند مانع پیشرفت و توسعه جامعه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه محکم کردن بنیان خانواده‌ها منجر به کمرنگ شدن آسیب‌های اجتماعی در جامعه خواهد شد؛ تصریح کرد: با هدف‌گذاری درست و هم‌افزایی مجموعه عواملی که در حوزه فرهنگی دخیل هستند و از یک منظر تعداد آنان کم نیست می‌توان اقدامات اثر گذاری در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی انجام داد.

ناجی بیان کرد: در استان سمنان زمینه خوبی برای مشارکت مردم در امور خیر وجود دارد و با استفاده از این ظرفیت و با هدف‌گذاری دقیق می‌توان در بحث کاهش آسیب‌های اجتماعی به صورت هدفمند حرکت کرد.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری سمنان با اشاره به برگزاری آیین خداپسندانه نظیر جشن گلریزان و نسیم مهر که در راستای حمایت از زندانیان صورت می‌گیرد، تصریح کرد: مردم ایران در اینگونه اقدام خداپسندانه همیشه پیشتاز بوده‌اند و تردیدی نیست که خیران این استان نیز با نیات خیر خود کانون خانواده‌ها را گرم و کمک‌های خود را از زندانیان جرائم غیرعمد دریغ نخواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه حوزه سیاسی اجتماعی استانداری سمنان به بحث کاهش معضلات اجتماعی، اهتمام ویژه‌ای دارد، خاطر نشان کرد: این حوزه تلاش دارد با هم افزایی دستگاه‌های مرتبط با قوت به اهداف مطلوب در زمینه کاهش آسیب‌هایی اجتماعی برسد.

 

منبع: ایرنا

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

Font Resize