ورودی زندان‌های استان سمنان کاهش یافت

خبرگزاری شبستان: مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی استان سمنان از کاهش ورودی زندانیان این استان خبرداد.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از سمنان، محمود باهنر در نشست با خبرنگاران به مناسبت هفته قوه قضائیه گفت: سه جرم با فراوانی بالا در زندان‌های استان سمنان شامل، ۵۲ درصد مربوط به جرائم موادمخدر، ۲۶درصد مربوط به سرقت و هشت درصد مربوط به جرائم علیه اشخاص است.

باهنر از ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به زندانیان استان خبر داد و افزود: ارائه این آموزش‌ها نقش مهمی در کاهش بزه‌کاری و کاهش نرخ بازگشت زندانیان دارد.

وی از بهره‌مندی ۷۰۰زندانی استان سمنان از مزایای اشتغال مولد خبر داد و گفت: تاکنون ۷۱ دوره حرفه‌آموزی در زندان‌های این استان برگزار و یک هزارو۲۰۰زندانی در کلاس‌های آموزشی و مهارت‌آموزی شرکت کردند.

باهنر با بیان اینکه گسترش فعالیت‌های بنیاد تعاون زندانیان و تقویت کارگاه‌های تولیدی در داخل زندان‌ها نیز در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری می‌باشد، اظهار کرد: در صورت استفاده از ظرفیت‌های موجود و توانمندی‌های مددجویان، امکان افزایش تولید محصولات در کارگاه‌های اشتغال استان وجود خواهد داشت.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی استان سمنان بنیاد تعاون و انجمن حمایت زندانیان را به‌عنوان دو بازوی توانمند و یاریگر سازمان زندان‌ها برای توسعه اصلاح و تربیت زندانیان و خانواده‌های آنان دانست و اذعان داشت: بنیاد تعاون زندانیان به‌عنوان متولی اصلی اشتغال و حرفه‌‌آموزی زندانیان و خانواده‌ آنان، سازمان زندان‌ها را در این امر یاری می‌دهد.

وی در ادامه انتقال دو زندان درون‌شهری سمنان و دامغان به خارج از شهر را از اولویت مهم این اداره کل زندان‌ها و اقدامات تامینی استان سمنان در سال جاری برشمرد وگفت: براساس قانون زندان‌ها باید خارج از شهر باشند.

باهنر با اشاره به تشکیل کارگروهی توسط استاندار سمنان برای پیگیری دو پروژه زندان دامغان و سمنان اظهارداشت: این کارگروه موظف شده که هر ۱۵ روز یکبار گزارشی از میزان پیشرفت فیزیکی این دو پروژه به استاندار ارائه و زمینه را برای انتقال هرچه سریع‌تر زندان‌ها به خارج شهر فراهم کند.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی استان سمنان از مسکن و شهرسازی استان سمنان به عنوان مجری احداث این دو پروژه نام بردوگفت: خوشبختانه امسال ۶۰ میلیارد ریال اعتبار به زندان سمنان و ۴۰ میلیارد ریال به پروژه زندان دامغان تخصیص داده شده و تلاش می‌شود در آینده نزدیک زندانیان از این دو زندان فرسوده تخلیه و به زندان‌های جدید منتقل شوند.

وی از فرسودگی زندان‌ها به عنوان یکی از مهمترین مشکلات این اداره کل نام برد و به فرسوده بودن زندان‌های سمنان، دامغان و گرمسار اشاره داشت وگفت: فرسوده بودن زندان‌ها سبب شده که هزینه نگهداری زندانیان در این زندان‌ها بسیار بالا باشد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.