اخبار کوتاه

ادارات کل آموزش فنی و حرفه‌ای و زندان‌های استان سمنان تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

امضای تفاهم‌نامه همکاری میان ادارات کل آموزش فنی و حرفه‌ای و زندان‌های استان سمنان

تفاهم‌نامه همکاری ادارات کل آموزش فنی و حرفه‌ای و زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان سمنان با هدف توانمندسازی و کمک به اشتغال زندانیان و خانواده آنان توسط مدیران کل این دو دستگاه در اردوگاه حرفه‌آموزی و کاردرمانی استان امضا و مبادله شد.

به گزارش روابط عمومی زندان‌های استان سمنان، به مناسبت هفته ملی مهارت، فاطمه منصوری مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان و هیات همراه با حضور در اردوگاه حرفه‌آموزی و کاردرمانی سمنان به همراه محمود باهنر مدیر کل زندان‌های استان از کارگاه‌های اشتغال و کلاس‌های حرفه‌آموزی بازدید کردند.

در بخشی از این بازدید، تفاهم نامه همکاری دو دستگاه در راستای ارایه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای کاربردی متناسب با بازار برای زندانیان و همچنین دوره‌های آموزشی با رویکرد مشاغل خانگی ویژه همسران و فرزندان زندانیان در سال ۱۳۹۷ توسط مدیران کل دو اداره منعقد و مبادله شد.

در راستای این تفاهم‌نامه اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان سمنان متعهد شده در خصوص برگزاری دوره‌های حرفه‌آموزی، ارئه مشاوره کارشناسی به مسئولین زندان‌ها درخصوص بهسازی فضاهای آموزشی، تجهیز کارگاه‌های مستقر در زندان‌ها، تهیه تقویم آموزشی، برگزاری دوره‌های کارآفرینی و بازاریابی برای زندانیان و خانواده آنان و صدور گواهینامه الکترونیکی مددجویان قبول شده اقدام نماید.

همچنین تعهد اداره کل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی استان نیز در خصوص تامین فضای مناسب آموزشی، نیازسنجی آموزشی زندانیان با درنظر گرفتن استعداد کارآموزان و بازارمحور بودن رشته‌ها، رهگیری اشتغال کارآموزان زندان‌ها پس از آزادی و بررسی میزان تاثیر دوره‌های آموزشی مهارتی و نظارت بر حسن انجام دوره‌ها از دیگر موضوعات این تفاهم نامه است.

دو دستگاه در این تفاهم‌نامه متعهد شده‌اند مشترکا نسبت به مطالعه و امکان‌سنجی برای ایجاد مرکز ثابت در برخی از زندان‌های استان، برنامه‌ریزی دوره‌ها و تعامل روابط عمومی‌های دو اداره کل جهت آگاهی‌رسانی به آحاد جامعه اقدام نمایند.

در نشست امضای تفاهم‌نامه همکاری بین دو دستگاه، باهنر مدیر کل زندان‌های استان ضمن عرض تبریک به مسئولین اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای به مناسبت فرارسیدن هفته ملی مهارت ابراز کرد: اجرای برنامه‌های حرفه‌آموزی در زندان‌ها علاوه بر آثار مثبتی که در کاهش آسیب‌ها و امکان ایجاد زمینه اشتغال زندانیان پس از آزادی دارد، فرصت مناسبی برای پیشبرد اهداف اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای در ارتقای مهارت افراد جامعه است.

وی با بیان این نکته که اکثر کسانی که به واسطه ارتکاب جرم وارد زندان‌ها می‌شوند افراد آسیب دیده‌ای هستند که هیچ مهارت شغلی ندارند گفت: مدتی که این افراد در زندان اقامت دارند، فرصت مناسبی برای اجرای برنامه‌های حرفه‌آموزی و اصلاحی و فراهم آوردن زمینه بازگشت آنان به جامعه و چرخه اقتصاد است.

مدیر کل زندان‌های استان سمنان با اشاره به اهمیت برگزاری دوره‌های آموزش فنی و حرفه‌ای برای خانواده زندانیان، خواستار همکاری هرچه بیشتر انجمن حمایت زندانیان و مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای در سطح شهرستان‌ها برای معرفی و آموزش همسران و فرزندان زندانیان شد.

وی درخصوص ایجاد هنرستان کار و دانش در اردوگاه حرفه‌آموزی از طریق همکاری با آموزش و پرورش استان خاطرنشان کرد: با شروع به‌کار این مرکز تحصیلی، زندانیان در کنار آموزش فنی و حرفه‌ای، کلاس‌های نظری را طی می‌کنند و همزمان مهارت و سواد آنان ارتقا می‌یابد که این امر می‌تواند به شاخص‌های توسعه استان نیز کمک نماید.

باهنر همچنین با قدرانی از مسئولان و مربیان فنی و حرفه‌ای استان از برگزاری مراسم‌های جداگانه در سطح زندان‌های استان به منظور تقدیر از مربیان و مددجویان کارآموز در هفته آتی خبر داد.

فاطمه منصوری مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان نیز با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای ترویج فرهنگ مهارت‌آموزی در سطح جامعه ابراز کرد: هدف ما گسترش نهضت مهارت‌آموزی در جامعه است، لذا آموزش زندانیان به‌عنوان بخشی از شهروندان که نیاز به توانمندسازی و بازگشت به اجتماع دارند یکی از اولویت‌های اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای به‌شمار می‌رود.

وی بر ضرورت مطابقت رشته‌های آموزشی زندان‌ها با نیاز بازار کار تاکید کرد و گفت: از طریق نیازسنجی و ایجاد باور تغییر در زندانیان و خانواده آنان، انشاءالله شاهد نتایج محسوس اقدامات مشترک دو دستگاه خواهیم بود.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان سمنان مشاکرت خیرین مهارت‌آموزی را در حوزه آموزش خانواده زندانیان را مهم دانست و اظهار کرد: اساسنامه «مجمع خیرین مهارت و اشتغال» در دست تدوین است و پس از تشکیل این مجمع، خیرین به طور منسجم و جدی‌تر وارد حوزه مهارت‌آموزی خواهند شد و ما با کمک خیرین می‌توانیم زمینه آموزش خانواده زندانیان در بخش مشاغل خانگی و ارائه محصولات تولیدی آنها به بازار را فراهم کنیم.

منصوری در پایان با اشاره به انتقال موفق چند کارگاه حرفه‌آموزی و اشتغال در اردوگاه حرفه‌آموزی و کاردرمانی، در خصوص استقرار و تجهیز یک مرکز ثابت آموزش فنی و حرفه‌ای در این اردوگاه قول مساعدت داد.

گفتنی است در این نشست حجت‌الاسلام حسینعلی قدرتی معاون اصلاح و تربیت، هادی دهرویه رییس اشتغال و حرفه‌آموزی زندان‌های استان، حسن کریم‌کشته سرپرست اردوگاه حرفه‌آموزی و کاردرمانی، شاهورانی مدیرعامل انجمن حمایت زندانیان سمنان و سیدحسین شاهچراغ، معاون آموزش، پژوهش اداره کل فنی و حرفه‌ای استان، قاسمیان رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان سمنان، خانم قهرمان‌فرد رییس اداره آموزش، پارسا کارشناس آموزش و خانم قدمی مسئول روابط عمومی آموزش فنی و حرفه‌ای استان  نیز حضور داشتند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.