اخبار کوتاه

دکتر جهانگیر در دیدار با نماینده ولی فقیه در سمنان مطرح کرد: استمرار کاهش ورودی به زندان‌ها با اجرای بخشنامه ساماندهی جمعیت کیفری

دیدار دکتر جهانگیر با نماینده ولی فقیه در سمنان

دکتر جهانگیر در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان سمنان بر ضرورت حمایت از خانواده‌های زندانیان تاکید کرد.

رئیس سازمان زندان‌ها اظهار داشت: هر چند ساخت و توسعه زندان موجب خوشحالی هیچ کس نیست اما از باب ضرورت و جهت تامین امنیت جامعه ناچار از این اقدام هستیم.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضائیه با بیان اینکه اغلب زندان ها فرسوده است بیان داشت: مهمترین هدف زندانبانی اسلامی اصلاح و تربیت زندانیان است که پیش شرط تحقق کامل آن داشتن فضای مناسب و متناسب با جمعیت کیفری است.

وی تصریح کرد: با پیشنهاد سازمان زندان‌ها بخشنامه ساماندهی وضعیت زندانیان تدوین و با دستور رئیس قوه قضائیه ابلاغ شد که اقدام ارزنده ای در کاهش جمعیت زندانیان کشور بود.

دکتر جهانگیر گفت: به طور متوسط سالانه ۱۰ درصد افزایش ورودی به زندان‌ها داشتیم که در سال‌های اخیر و با اجرای این بخشنامه به طور متوسط سالانه شاهد کاهش ۳ تا ۴ درصدی ورودی به زندان‌ها هستیم.

این مقام ارشد قضایی اظهار داشت: در بررسی‌های به عمل آمده و استخراج اطلاعات پرونده شخصیت زندانیان مهمترین علت وقوع جرم در این استان فقر اقتصادی و نبود آموزش‌های کافی در خصوص قوانین بود که ضروریست نهادهای اجرایی در این بخش اقدامات اساسی انجام دهند تا شاهد کاهش حداکثری زندانیان در این استان باشیم.

دکتر جهانگیر در ادامه با ارائه گزارشی از فعالیت‌های فرهنگی در زندان‌ها گفت: در حال حاضر فعالیت‌های قرآنی در ۸ رشته برای زندانیان ارائه می شود.

رئیس سازمان زندان‌ها افزود: در حال حاضر قریب به یک هزار زندانی داریم که با آموزش‌های قرآنی در داخل زندان‌ها موفق به حفظ کامل قرآن شده‌اند.

وی ادامه داد: کلاس‌های مختلف فرهنگی از قبیل آموزش احکام در سه سطح، اخلاق در دو سطح، نهج البلاغه و آثار شهید مطهری در تمامی زندان‌های کشور اجرا می شود.

رئیس سازمان زندان‌ها ادامه داد: تعداد ۶۰۰ هیات مذهبی در زندان‌های کشور با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی قم و وزارت ارشاد اسلامی فعالیت می کنند.

رئیس سازمان زندان‌ها در ادامه با اشاره به موضوع خانواده‌های زندانیان گفت: در سال گذشته سی هزار خانواده زندانی که در آستانه متارکه قرار داشتند شناسایی و مشاوره های لازم و حمایت‌های مورد نیاز جهت حفظ خانواده‌ها با کمک خیرین صورت گرفت.

وی شناسایی فرزندان ترک تحصیل کرده زندانیان و بازگرداندن آنها به کلاس‌های درس را اقدام دیگر سازمان زندان‌ها در راستای حمایت از خانواده‌های زندانیان عنوان کرد.

دکتر جهانگیر در پایان با تاکید بر ضرورت حمایت از خانواده‌های زندانیان گفت: باید بین زندانی و خانواده وی تفکیک قائل شویم چرا که خانواده زندانیان نقشی در وقوع جرم ندارند و نباید با زندانی شدن سرپرست در معرض آسیب قرار بگیرند.

در ادامه آیت الله شاهچراغی نماینده ولی فقیه در استان با تقدیر از اقدامات صورت گرفته در زندان‌ها گفت: همه ما برای خدمت کردن به این دنیا آمده‌ایم و باید به وظیفه خود عمل کنیم.

وی اظهار داشت: اجرای برنامه‌های قرآنی در زندان‌ها اقدامی ارزشمند است چرا که وقتی فردی با قرآن آشنا شد از خطا و گناه دوری می‌کند.

آیت الله شاهچراغی خواستار توسعه اشتغال و رفع بیکاری برای مقابله با وقوع جرم و بزه در جامعه شد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.