اخبار کوتاه

برگزاری دوره آموزشی اهدای خون ویژه کارکنان زندان‌های استان سمنان

برگزاری دوره آموزشی اهدای خون ویژه کارکنان زندان‌های استان سمنان

با همکاری اداره کل انتقال خون استان سمنان یک دوره آموزشی شرایط اهدای خون و بیماری‌های منتقله از راه خون ویژه کارکنان زندان‌های استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی زندان‌های استان سمنان، در این دوره آموزشی که با هدف ترویج فرهنگ اهدای خون برگزار شد، دکتر سارا شاه‌علی پزشک اهداکنندگان و معاون فنی انتقال خون استان سمنان به بیان مطالبی پیرامون اهمیت اهدای خون مستمر، بیماری‌های قابل انتقال از راه خون، پرهیز از رفتارهای پرخطر و توصیه‌های پس از اهدای خون پرداخت.

دکتر شاه‌علی در این دوره آموزشی با بیان اینکه هر فردی از سن ۱۸ تا۶۰ سال با وزنی بالغ بر ۵۰ کیلوگرم می‌تواند به مراکز انتقال خون برای اهدای خون مراجعه کند، ابراز کرد: از نظر استانداردهای جهانی آقایان هر سه ماه یک بار و خانم‌ها هر چهار ماه یکبار می توانند اهدای خون داشته باشند.

وی با بیان این نکته که اهدا کننده باید در شرایط خوب و در وضعیت سلامت جسمانی و روانی باشد، بیان داشت: پزشک مرکز خون گیری، پیش از اهدای خون، داوطلبان را بررسی و معاینه می‌کند که این بررسی شامل مصاحبه پزشکی در باره سوابق سلامتی، رفتارهای فردی و انجام یک معاینه مختصر می‌باشد.

معاون فنى انتقال خون استان سمنان افزود: لازم به ذکر است که سهم مهمی از تضمین سلامت خون بستگی به دقت و صداقت داوطلبان اهدای خون در پاسخ گویی به پرسش‌های پزشک در حین مصاحبه و معاینه دارد.

در پایان این دوره به سوالات کارکنان حاضر در خصوص اهدای خون توسط دکتر شاه‌علی پاسخ داده شد.

گفتنی است این دوره آموزشی با حضور سمانه قاسمی کارشناس دفتر آموزش، جذب و حفظ اهداکنندگان اداره کل انتقال خون استان، دکتر امیرمسعود ترابی گودرزی رییس اداره بهداشت و درمان زندان‌های استان و جمعی از کارکنان اداره کل و زندان مرکزی سمنان در سالن کوثر اداره کل زندان‌ها برگزار شد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.