اخبار کوتاه

مدیرکل زندان‌های استان سمنان تاکید کرد: سوادآموزی و تحصیل زندانیان، سازوکاری مناسب برای جلوگیری از ورود مجدد زندانیان به چرخه جرم

بازدید مدیرکل آموزش و پرورش استان از اردوگاه حرفه‌آموزی و کاردرمانی سمنان

با حضور محمود باهنر مدیرکل زندان‌های استان سمنان و محمد دستورانی مدیرکل آموزش و پرورش استان و هیات همراه در اردوگاه حرفه‌آموزی و کاردرمانی سمنان، مراسم سوگواری ماه محرم ویژه مددجویان این مرکز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی زندان‌های استان سمنان، محمود باهنر مدیرکل زندان‌های استان در بخشی از این مراسم در جمع زندانیان و مسئولان حاضر، با عرض تسلیت به مناسب ایام سوگواری شهادت سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفایش، به اقدامات صورت گرفته در حوزه آموزش و پرورش زندانیان استان اشاره کرد و گفت: اقدامات آموزشی و تحصیلی یکی از برنامه‌های مهم سازمان زندان‌ها در راستای اصلاح و تربیت زندانیان می‌باشد که با همکاری دیگر دستگاه‌ها به‌ویژه آموزش و پرورش با جدیت مورد اجرا قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه آمارها نشان‌دهنده رابطه‌ای معنادار میان سطح تحصیلات و ارتکاب جرم و ورود به زندان‌ها می‌باشند، اظهار داشت: فراهم‌سازی زمینه سوادآموزی و ادامه تحصیل زندانیان، یکی از برنامه‌های اصلی سازمان برای بازپروری و توانمندسازی و سازوکاری مناسب جهت جلوگیری از ورود مجدد آنان به چرخه جرم است.

باهنر با اشاره به نقش مهم اصلاح و تربیت زندانیان در بهره‌مندی از امتیازات قضایی تاکید کرد: کلیه امتیازات زندانیان از جمله اعطای مرخصی، عفو، تخفیف مجازات و … پس از طرح در شوراهای طبقه‌بندی زندان و تایید رؤسای زندان‌ها و مدیر کل اعطا می‌شود، که یکی از مهمترین شرایط آن سوادآموزی و تحصیل زندانیان در طول مدت حبس است.

مدیرکل زندان‌های استان در ادامه با قدردانی از مدیرکل و مسئولان آموزش و پرورش استان سمنان به‌خاطر همکاری شایسته در آموزش مددجویان، حضور آنان در اردوگاه حرفه‌آموزی را مغتنم دانست و گفت: با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از ورودی به زندان‌ها از گروه سنی جوانان می‌باشند، فراهم آوردن شرایط تحصیلی و آموزشی برای این افراد بسیار حائز اهمیت است و اداره کل آموزش و پرورش می‌تواند با ارائه خدمات به مددجویان، به بخش مهم از اهداف آموزشی خود رسیده و شاخص‌های سواد در استان را ارتقا دهد.

باهنر با بیان اینکه خانواده زندانیان نیز جزو عائله سازمان زندان‌ها به شمار می‌آیند اضافه کرد: آسیب‌های زیادی از جمله اعتیاد، طلاق و ترک تحصیل فرزندان، خانواده زندانیان را تهدید می‌کنند و همکاری آموزش و پرورش در ارائه خدمات آموزشی، فرهنگی و مشاوره‌ای به همسران و فرزندان زندانیان، بی‌گمان نقش پررنگی در مقابله با این آسیب‌ها خواهد داشت.

در ادامه این مراسم محمد دستورانی مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان در سخنانی خطاب به مددجویان بیان داشت: کسب دانش و آگاهی باعث رشد و پربارشدن انسان می‌شود و شما از طریق تحصیل و علم‌آموزی در زندان، در زندگی پس از آزادی مانند گذشته هرگز دچار اغفال و لغزش نخواهید شد و بدون آنکه دیگران برای شما تصمیم بگیرند، خودتان با دانشی که کسب کرده‌اید مسیر زندگی‌تان را در دست خواهید گرفت.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان در ادامه با اشاره به اقدامات بسیار خوب زندان‌های استان به‌ویژه اردوگاه حرفه‌آموزی در اجرای برنامه‌های آموزشی و تحصیلی تصریح کرد: برای ما جای افتخار دارد که تحصیل و آموزش در این مرکز اینچنین فعال و پویا است و در بازدیدی که امروز داشته‌ایم مشاهده کردیم که در فضای اردوگاه سمنان، مهارت‌آموزی و تحصیل موج می‌زند.

دستورانی در پایان به تنظیم تفاهم‌نامه‌ میان دو دستگاه اشاره کرد و گفت: آموزش و پرورش استان با همراهی اداره کل زندان‌ها، ضمن پیشبرد اهداف آموزشی داخل زندان‌ها، زمینه ارائه خدمات مختلف به فرزندان زندانیان از جلمه فراهم آوردن نیازهای فرهنگی و نوشت‌افزار، کلاس‌های فوق‌برنامه، خدمات مشاوره، شرکت در مسابقات علمی و هنری بدون پیش‌پرداخت و غیره را فراهم خواهد کرد.

گفتنی است در بخش اول این مراسم، با مدیحه‌سرایی سید هادی طاهری از مداحان اهل بیت شهرستان سمنان، مددجویان اردوگاه حرفه‌آموزی در کنار مسئولان زندان‌ها و آموزش و پرورش استان به سوگواری پرداختند.

پس از پایان مراسم نیز مدیرکل آموزش و پرورش استان و هیات همراه در معیت باهنر مدیرکل زندان‌های استان و کریم‌کشته سرپرست اردوگاه حرفه‌آموزی و کاردرمانی از کلاس‌های آموزشی و کارگاه‌های اشتغال این مرکز بازدید کردند. در جریان این بازدید درخصوص راه اندازی هنرستان کار و دانش در اردوگاه حرفه‌آموزی قول همکاری داده شد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

Font Resize