اخبار کوتاه

مدیر کل زندان‌های استان سمنان: یگان حفاظت مقتدر، ضامن حفظ نظم و امنیت در زندان‌ها است

مدیر کل زندان‌های استان سمنان: یگان حفاظت مقتدر، ضامن حفظ نظم و امنیت در زندان‌ها است

مدیر کل زندان‌های استان سمنان در جلسه شورای اداری زندان‌های استان که با حضور معاونین، رؤسای ادارات ستادی و رؤسا و فرماندهان یگان حفاظت زندانهای تابعه برگزار شد، اقتدار و تدبیر یگان حفاظت را ضامن ارتقای نظم و امنیت در زندان‌ها دانست.

به گزارش روابط عمومی زندان‌های استان سمنان، محمود باهنر در پنجمین جلسه شورای اداری زندان‌های استان سمنان با بیان اینکه زندان‌ها نقش انکارناپذیری در تامین امنیت کشور دارند ابراز کرد: برای اینکه زندان‌ها بتوانند نقش مؤثری در تأمین امنیت و آرامش جامعه ایفا نمایند، وجود فضا و تجهیزات مناسب و منابع انسانی متخصص بسیار  ضروری و اجتناب‌ناپذیر است.

وی با بیان اینکه یگان حفاظت مقتدر ضامن حفظ و ارتقای نظم و امنیت در زندان‌ها می‌باشد، گفت: تدبیر و حضور مستقیم رؤسای زندان‌ها و فرماندهان یگان در زندان‌ها اصلی‌ترین عامل ارتقای امنیت و حفظ آرامش در زندان‌هاست.

باهنر با اشاره به اقداماتی که در چند ماهه اخیر برای همراه ساختن دستگاه‌های اجرایی و قضایی استان در جهت برطرف‌سازی نقاط ضعف و کمبودهای زندان‌های استان صورت گرفته تصریح کرد: در نتیجه این اقدامات و پیگیری‌ها خوشبختانه هم‌اکنون حساسیت لازم برای توجه به زندان‌ها شکل گرفته و امیدواریم استمرار این همکاری‌ها باعث برطرف سازی برخی از مشکلات موجود شود.

این مقام ارشد زندان‌های استان با تاکید بر نقش مهم فضای محیطی زندان‌ها در پیشبرد اهداف سازمانی تصریح کرد: اگر خواهان پیاده‌سازی برنامه‌های اصلاحی و تربیتی هستیم باید ساختمان و اندرزگاه مناسب و استاندارد با تمامی فضاهای مورد نیاز داشته باشیم.

باهنر با اشاره به وضعیت نامطلوب زندان‌های استان اضافه کرد: خوشبختانه با تلاش‌هایی که صورت گرفته، اعتبارات لازم برای تسریع در ساخت پروژه‌های ندامتگاه سمنان و دامغان ابلاغ شده است و امید داریم در آینده‌ای نزدیک انتقال این دو زندان به خارج از شهرها تحقق یابد.

مدیر کل زندان‌های استان سمنان با اشاره به برگزاری جلسات با مراجع قضایی استان یادآور شد: ما به دنبال انجام اقدامات ویژه برای کاهش جمعیت کیفری در زندان‌ها هستیم به همین دلیل از رؤسای زندان‌های تابعه می‌خواهم که این موضوع را با جدیّت در جلسات شورای قضایی شهرستان‌ها مطرح و پیگیری نمایند، ضمن آنکه معتقدیم باید با ناامن کنندگان جامعه برخورد شود.

باهنر با بیان اینکه اقامت کوتاه‌مدت زندانیان تحت قرار و مرتکبین جرائم خرد و سبک در زندان‌ها موجب اختلال در برنامه‌های اصلاحی و تربیتی می‌شود، تاکید کرد: ورود این دسته از متهمین به زندان‌ها همچنین دارای تبعات اجتماعی و قضایی زیادی است و می‌توان از طریق راهکارهایی مانند مجازات‌های جایگزین حبس از ورود آنها به زندان خودداری کرد.

این مقام قضایی استان در ادامه ضمن تبیین مؤلفه‌های اقتدار در زندان‌ها، با بیان اینکه اغلب کارکنان زندان‌ها کارآمد و تلاشگر می‌باشند، گفت: منابع انسانی بزرگترین سرمایه سازمان به شمار می‌رود و ما مسئولان موظفیم از طریق سه راهکار حمایت روانی (امیدواری)، حمایت آموزشی و حمایت نظارتی، حافظ نیروی انسانی باشیم.

مدیر کل زندان‌های استان سمنان خانواده محکومان را نیازمند حمایت دانست و گفت: خانواده زندانیان از اقشار آسیب‌پذیر جامعه هستند و پدیده‌هایی مانند اعتیاد، طلاق، ترک تحصیل فرزندان و مفاسد اجتماعی آنان را تهدید می‌کنند، به همین دلیل علاوه بر برگزاری دوره‌های آموزشی معمول برای خانواده مددجویان، باید جلسات خانواده‌درمانی با همیاری نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد، بهزیستی و انجمن‌های حمایت زندانیان برگزار شود.

باهنر همچنین توجه به امر بهداشت و درمان را به‌عنوان یکی از مؤلفه‌های استقرار نظم در زندان‌ها و اولین مرحله اصلاح و تربیت، ضروری دانست و تاکید کرد: مسئولان زندان‌ها اجرای طرح تحول سلامت در زندان‌ها را با کمک دانشگاه علوم پزشکی دنبال کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاکید امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است و ما هر چه داریم از این محرم است، گفت: با تلاش مسئولان اداره کل و زندان‌های استان برنامه‌های متنوع و بسیار خوبی در ایام سوگواری ماه محرم در زندان‌ها به اجرا درآمد و انشاءالله تا پایان ماه صفر نیز ادامه خواهد داشت.

این مقام مسئول در پایان ضمن تاکید بر پیگیری تفاهم‌نامه‌های کشوری و استانی توسط رؤسای زندان‌ها، بر ضرورت انجام برنامه‌ریزی برای بازدید گروهی از زندان‌های تابعه تاکید کرد و از مسئولان اداره کل خواست به نحوی اقدام شود که این بازدیدها به صورت هدفمند و در جهت کمک به اجرای ماموریت زندان‌ها صورت پذیرد و صرفا جنبه حمایتی و آموزشی داشته باشد.

در ادامه این جلسه معاونین و رؤسای ستادی اداره کل و رؤسا و فرماندهان یگان حفاظت زندان‌های استان نیز به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

گفتنی است در پایان این جلسه، آقایان سیدهادی نقیبی و جواد مقیمی دو تن از کارکنان زندان‌های استان که به تازگی به افتخار بازنشستگی نائل آمده‌اند، با اهدای لوح تقدیر و هدایایی از سوی مدیر کل زندان‌های استان مورد تجلیل قرار گرفتند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.