اخبار کوتاه

رییس کل دادگستری استان سمنان: با کار علمی و بررسی میدانی به دنبال راهکارهای ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری هستیم

هشتمین جلسه  استانی اجرای دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌های استان سمنان به میزبانی دادگستری کل استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی زندان‌های استان سمنان، این نشست با حضور مظهری رئیس کل دادگستری استان، آسیابی دادستان مرکز استان ، باهنر مدیر کل زندان‌های استان، قائم مقام و معاونین دادگستری و کارشناسان مرتبط با دستور کار اجرایی نمودن طرح پیشنهادی رییس کل دادگستری تحت عنوان بررسی علل، عوامل و راهکارهای موثر در کاهش ورودی زندانیان در استان سمنان برگزار شد.

سیدمحسن مظهری رئیس کل دادگستری استان سمنان در این جلسه با اشاره به فلسفه ابلاغ دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری توسط ریاست معزز قوه قضاییه، ابراز کرد: افزایش جمعیت ورودی به زندانها تبعات منفی زیادی در پی خواهد داشت، فلذا این دستورالعمل و قوانین جدید قضایی از جمله آیین دادرسی کیفری با اهداف کاهش جمعیت کیفری تبیین، وضع و ابلاغ شده اند.

مظهری اضافه کرد: در این مبحث به دنبال اقدامات علمی و میدانی برای ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری هستیم و اولین قدم برای این منظور، داشتن آمار متقن و مستند است.

وی همچنین با اشاره به اینکه آمارهای موجود در بانکهای اطلاعاتی خام می باشد، تاکید کرد: پایه و اساس برنامه ریزی داشتن آمار است، لذا بایستی درخصوص تهیه این آمار، فرمتی تهیه شود که اطلاعات آن دربرگیرنده قوانین و دستورالعمل ساماندهی زندانیان بوده تا پس از تجزیه و تحلیل آمارهای این فرمت بتوان به راهکارهای کاهش جمعیت کیفری رسید.

رئیس کل دادگستری استان سمنان افزود: تجزیه و تحلیل آمارهای به دست آمده می تواند منجر به ایجاد وحدت قضایی و حتی اصلاح برخی از فرآیندها گردد.

در بخشی از این جلسه، ضمن بررسی آخرین وضعیت آمار زندانیان، درخصوص علل و عوامل موثر در کاهش ورودی زندانیان بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

در پایان این جلسه مقرر شد کارشناسان مرتبط با موضوع نسبت به تهیه جداول آماری اقدام تا پس از تصویب جهت اجرا به صورت میدانی به ابلاغ برسد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.