اخبار کوتاه

مدیر کل زندانهای استان سمنان خواستار جبران کسری بودجه زندانها در سال جاری شد

محمود باهنر مدیرکل زندانهای استان سمنان در نشست مشترک با مهدی دهرویه مدیرکل دیوان محاسبات استان و نادر مالکی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خواستار جبران کسری بودجه زندانها در سال جاری شد.

به گزارش روابط عمومی زندانهای استان سمنان، محمود باهنر ضمن تشکر از همکاری های بعمل آمده ، از کسری اعتبارات زندانهای استان در سال گذشته انتقاد کرد و گفت: مراکز زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی به عنوان یک نهاد حاکمیتی و امنیتی باید بیش از گذشته مورد توجه مسئولان برای تأمین اعتبارات هزینه ای و اجتناب ناپذیر قرار گیرند چرا که کاهش بودجه زندانها می تواند مشکلات زیادی را در ابعاد مختلف سیاسی، امنیتی و اجتماعی ایجاد نماید.

مدیرکل زندانهای استان سمنان با اشاره به افزایش نرخ تورم به ویژه در بخش خدمات و همین طور هزینه های بالای نگهداری زندانیان در زندانها و اردوگاه  محکومان مواد مخدر، خواستار افزایش منطقی بودجه اداره کل زندانها شد.

وی در ادامه با اشاره به شیوه های جدید زندانبانی هوشمند بر لزوم تأمین اعتبار مورد نیاز برای خرید تجهیزات در راستای ایجاد زندان هوشمند تأکید کرد.

باهنر با اشاره به کمبود ظرفیت زندانهای استان بیان کرد: علیرغم اعمال به موقع عفو و آزادی تعداد انبوهی از زندانیان، هنوز هم در زندانهای فرسوده سمنان، دامغان و گرمسار تراکم جمعیت کیفری و کف خواب داریم ، لذا تسریع در تکمیل و راه اندازی پروژه های ندامتگاه ۵۰۰ نفره سمنان و ۲۵۰ نفره دامغان در سال جاری توسط کارفرما(اداره کل راه و شهرسازی)بیش از پیش حائز اهمیت بوده و این موضوع باید در راستای استقرار امنیت و حقوق شهروندی زندانیان تسریع گردد.

وی اضافه کرد: شروع پروژه ندامتگاه ۳۰۰ نفره گرمسار در محل  زندان فعلی در سال جاری یکی دیگر از خواسته های اداره کل زندانها در سال جاری می باشد.

مدیر کل زندانهای سمنان با بیان این نکته که به هیچ وجه نباید ماموریت زندانها را با ماموریت سایر دستگاه ها مقایسه کرد، یادآور شد: همانگونه که گفته شد خدمات به زندانیان به صورت اجتناب ناپذیر بایستی ارائه گردد و نمی توان گفت چون بودجه نداریم ، خدمات ارائه نگردد و زندان را تعطیل کرد.

مدیر کل زندانهای استان همچنین از عدم تعیین تکلیف ساختمان اداره کل به رغم مصوبه کارگروه ساماندهی فضاهای اداری با توجه به مسئولیت سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان انتقاد کرد و گفت: این ساختمان کاملا فرسوده و غیرایمن می باشد و ضرورت دارد در جهت رعایت حقوق شهروندی و تکریم ارباب رجوع در سال جاری تعیین تکلیف گردد.

این مقام مسئول در پایان با اشاره به سختی کار در زندانها خاطرنشان کرد: کسری اعتبار در بخش کارکنان نیز می تواند در میان مدت ، فرسودگی را برای انان ایجاد نماید بخصوص در شرایطی که بخش اعظم پست های تشکیلاتی این اداره کل بلا تصدی بوده و این اداره کل با کمبود نیرو مواجه است.

مهدی دهرویه مدیر کل دیوان محاسبات استان سمنان نیز در این نشست با قدردانی از زحمات مدیر کل و کارکنان زندانهای استان در خصوص بهینه مصرف نمودن اعتبارات سال گذشته افزود: حوزه ماموریت سازمان زندانها متفاوت از سایر ارگانهای دیگر است ، فلذا متناسب با این مأموریت بایستی اعتبارات به عدالت توزیع گردد ، لکن اعتبارات مورد نیاز زندانها را به دلیل عقب ماندگی چندین ساله و فرسودگی ساختمان ها و ابنیه ها نمی توان یکساله جبران نمود و باید در طول چند سال این زیر ساختها جهت اجرا تامین اعتبار شود.

در پایان مالکی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ضمن قدردانی از عملکرد مطلوب زندانها  قول مساعد جهت تامین اعتبار مکفی برای سال جاری زندانها داد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.