اخبار کوتاه

مدیر کل زندان‌های استان سمنان: اعطای عفو مقام معظم رهبری منجر به کاهش چشمگیر جمعیت کیفری زندانهای استان شد

مدیر کل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان سمنان در نشست خبری که به مناسبت هفته قوه قضاییه برگزار شده بود، با بیان اینکه اصلاح و تربیت فلسفه اصلی وجودی زندانها می باشد، ابراز کرد: بر همین اساس سازمان زندان‌ها در شرایط فعلی می کوشد تا با رعایت اصل کرامت انسانی و تکریم حقوق شهروندی زندانیان، وجه تمایز نظام زندانبانی اسلامی را با زندان‌های سایر کشورها نشان دهد .

به گزارش روابط عمومی زندان‌های استان سمنان، محمود باهنر در جمع خبرنگاران با بیان اینکه فلسفه وجودی زندان در نظام زندانبانی جمهوری اسلامی ایران، اصلاح و تربیت زندانیان می باشد، گفت: فرآیند اصلاح و تربیت در چند مرحله فرآیندی اقدامات حوزه سلامت جسمی، سلامت روانی، فرهنگی و تربیتی با تأکید بر محوریت نماز و قرآن  اشتغال  و حرفه آموزی ، مددکاری اجتماعی و مراقبت پس از خروج انجام می پذیرد.

رسیدگی به سلامتی جسمی و روانی مددجویان در بدو ورود به زندان

باهنر با برشمردن برخی از مشکلات زندانیان بدو ورود به زندان از جمله پایین بودن سطح سواد بهداشتی آنان و خدمات حوزه بهداشت و درمان در زندان‌های سطح استان، گفت: زندانیان استان در یکساله ۹۷  بیش از ۱۴ هزار و هشتصد مورد ویزیت پزشک عمومی و ۴۰۵ ویزیت پزشک متخصص بهره‌مند شده‌اند که در تمامی موارد نسبت به سال ۹۶ با افزایش همراه بوده است.

مدیر کل زندان‌های استان با اشاره به همکاری با دانشگاه علوم پزشکی استان  در زندانها بیان داشت: در سال گذشته ۷۴۴ نفر تحت پوشش برنامه های درمان اعتیاد بوده اند و با همکاری واحد بیماریهای خاص دانشگاه علوم پزشکی سمنان ۵۴۳ پرونده فعال در کلینیکهای مثلثی زندانهای استان در جریان بوده است.

وی با اشاره به اجرای برنامه های آموزشی و اطلاع رسانی ویژه زندانیان ابراز کرد: حدود ۳۵۰۰ نفر از زندانیان در بدو ورود تحت برنامه های آموزش بهداشت و بیماریها  قرار گرفته اند و در بین زندانیان موجودی نیز بیش از یازده هزار مورد به تناوب از این برنامه ها بهره مند شده اند.

باهنر مرحله دوم اقدامات اصلاحی و تربیتی را رسیدگی به سلامت روان زندانیان عنوان کرد و گفت: خدمات حوزه سلامت روان توسط روحانیون و روانشناسان شاغل در زندان‌های استان در حال انجام است .

۱۱۴ مددجوی حافظ قرآن در زندان‌های استان

این عضو شورای قضایی استان سمنان با اشاره به اقدامات فرهنگی و تربیتی زندان‌ها به‌عنوان گام سوم اصلاح و تربیت ، از اجرای برنامه های مختلف قرآنی، آموزشی و ورزشی در زندانهای استان خبر داد و گفت: در سال گذشته ۱۶۵۵ نفر از زندانیان در کلاس های آموزش قرآن و ۱۵۵۷ نفر در کلاسهای عقیدتی و ۱۱۸۶ نفر در دوره های آموزش مهارتهای اساسی زندگی شرکت داشته اند.

مدیر کل زندان‌های سمنان آموزش‌های کلاسیک و غیرکلاسیک مددجویان را از دیگر اقدامات فرهنگی دانست و تصریح کرد: در سال گذشته مجموعا ۱۳۲ نفر از زندانیان استان در کلاس‌های آموزشهای کلاسیک شامل نهضت سوادآموزی، متوسطه و آموزش عالی به تحصیل اشتغال داشته اند که نسبت به سال ۹۶ با افزایش روبرو بوده است.

باهنر از استقرار ۱۴ روحانی در زندانهای استان خبر داد و گفت: در سال گذشته در نتیجه آموزشهای صورت گرفته ۱۱۴ نفر از مددجویان موفق به حفظ یک جزء تا کل قرآن کریم شده اند.

اشتغال ۳۰۷ نفر از زندانیان محکوم استان در مشاغل مولد و تحقق صد درصدی حرفه آموزی و اشتغال در سال ۹۷

باهنر در ادامه، اشتغال و حرفه‌آموزی را چهارمین مرحله از روند اصلاح و تربیت  زندانیان برشمرد و اظهار داشت: در سال گذشته ۷۰۸ نفر از زندانیان محکوم استان در مشاغل مولد و غیرمولد اشتغال داشته اند که ۳۰۷ نفر از آنان در مشاغل مولد مشغول به کار بوده اند و در ازای انجام کار دستمزد و حقوق دریافت کرده اند که توانسته اند به اقتصاد خانواده خود کمک نمایند.

وی با بیان این نکته که ، اشتغال زندانیان همزمان با تحمل کیفر حبس نقش بسیار مهمی در کمک به معیشت زندانیان و خانواده آنان و همچنین کاهش آسیب‌‌های اجتماعی خواهد داشت، از مراجع قضایی استان به خاطر همکاری بسیار خوب در اعطای مجوزهای لازم به زندانیان شاغل در خارج از زندان‌ها تشکر و قدردانی کرد.

مدیر کل زندان‌های استان همچنین از برگزاری دوره های مختلف فنی و حرفه‌ای با همکاری اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای استان در سال گذشته خبر داد و گفت: ۱۲۰۶ مددجو در این دوره‌ها آموزش دیده‌اند و ۴۰۱ گواهینامه مهارت فنی بدون ذکر نام زندان، برای شرکت‌کنندگان در دوره‌ها تاکنون صادر شده است.

اعطای ۸۰۰ میلیون تومان وام خوداشتغالی به زندانیان آزادشده

این مقام ارشد زندان‌های استان سمنان با بیان اینکه اقدامات مددکاری اجتماعی و مراقبت بعد از خروج آخرین گام اصلاح و تربیت زندانیان است، اظهار داشت: در یکساله ۹۷، بالغ بر ۸۰۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه خوداشتغالی از طریق بانک‌های عامل به زندانیان آزادشده متقاضی برای راه‌اندازی کسب و کار پرداخت شده است.

باهنر افزود: مددکاران زندان‌های استان در سال گذشته، بیش از ۱۳۰۰ مداخله در تعیین تکلیف قرارهای زندانیان داشته اند که باعث گردیده ، تعداد زندانیان تحت قرار موجود زندانهای استان به کمتر از میانگین کشوری برسد و در این خصوص وضعیت قضایی زندانیان موجود تعیین تکلیف شده است .

وی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ در پرسش خبرنگاران درخصوص عملکرد انجمنهای حمایت زندانیان و ستاد دیه استان سمنان بیان داشت:  در سال ۹۷ تعداد ۴۳۵ خانواده تحت پوشش انجمن های حمایت زندانیان بوده اند که از خدمات مختلف این انجمن ها از جمله پرداخت کمکهای مالی، مستمری ماهانه و سبد کالا، برگزاری کلاسهای آموزشی با موضوع کاهش آسیبهای اجتماعی با همکاری وزارت کشور و ستادکل مبارزه با مواد مخدر و اعزام خانواده ها به اردوهای زیارتی، استفاده کرده اند.

باهنر با اشاره به فعالیت انجمن های حمایت زندانیان  در چهار شهرستان اصلی استان شامل سمنان،شاهرود، دامغان و گرمسار ، از برگزاری جشن نسیم مهر (روز ملی حمایت از خانواده زندانیان ) در روز پنجم خرداد خبر داد .

مدیر کل زندان‌های استان سمنان همچنین با اشاره به آزادسازی ۸۱ نفر از زندانیان جرائم غیرعمد در سال ۹۷ توسط ستاد دیه استان سمنان خاطرنشان کرد: مجموع بدهی این زندانیان بیش از ۵۹ میلیارد ریال بوده که با انجام پیگیری های لازم در خصوص اخذ گذشت شکات، با پرداخت بیش از ۱۵ میلیارد ریال توسط ستاد دیه کشور و استان، این زندانیان آزاد شده اند.

کاهش چشمگیر جمعیت زندانهای استان پس از اعطای عفو مقام معظم رهبری

مدیرکل زندانهای استان سمنان در بخشی از این نشست خبری با بیان اینکه در سال‌ ۹۶ میانگین تعداد زندانی در استان از میانگین کشوری به ازای هر یکصد هزار نفر جمعیت عمومی بیشتر بوده است، تاکید کرد: خوشبختانه پس از اعطای عفو مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و عملکرد بسیار خوب مراجع قضایی و  زندانهای استان در رسیدگی و اعمال به موقع عفو، کاهش چشمگیری در جمعیت زندانیان استان داشته ایم.

وی با بیان این نکته که اعطای عفو مقام معظم رهبری باعث کاهش چشمگیر جمعیت کیفری زندانهای استان و رسیدن آن به آمار ده سال قبل شد، اظهار کرد: کاهش جمعیت کیفری زندانها، زمینه را برای اجرای هر چه بهتر برنامه های اصلاحی و تربیتی بسیار مساعد می کند ، ضمن آنکه آسیب های اجتماعی خانواده زندانیان نیز کاهش می یابد .

افزایش سه و نیم برابری آزادی زندانیان از طریق شعب شورای حل اختلاف زندانهای استان

باهنر از تمامی دستگاه های حمایتی استان خواست با حمایت بموقع از زندانیان آزاد شده و ترویج فرهنگ گذشت و صلح و سازش از ورود و تشکیل پرونده

در مراجع قضایی و ورود افراد به زندان پیشگیری نمایند .

مدیر کل زندانهای استان سمنان با اشاره به استقرار چهار شعبه شورای حل اختلاف در زندانهای استان و بهره گیری از فرهنگ صلح و سازش در این شورا ها از افزایش سه و نیم برابری آزادی زندانیان توسط شعب حل اختلاف زندانها خبر داد و گذشت شاکیان از حق خود را شایسته تقدیر دانست .

وی همچنین با بیان آمار ورودی زندانیان در سال گذشته گفت: در سال ۹۷ تعداد ورودی زندانی به زندان‌های استان سمنان  نسبت به مدت مشابه سال قبل   ۴.۵ درصد افزایش داشته است .

مدیرکل زندان‌های استان سمنان گفت: جرایم مواد مخدر ۲۶ درصد کل ورودی زندان‌های استان در سال ۹۷ را شامل می‌شوند همچنین سهم گروه جرمی سرقت نیز مشابه مواد مخدر است.

باهنر با بیان اینکه جرایم علیه اشخاص با ۱۱ درصد رتبه بعدی را در فراوانی جرایم زندانیان ورودی به زندانهای استان سمنان به خود اختصاص داده است، گفت: بعد از آن گروه جرایم محکومیت های مالی با ۱۱ درصد و جرایم منافی عفت و اخلاق عمومی با ۵ درصد رتبه پنجم ورودی به زندان‌های استان را نیز دارد.

وی افزود: تعداد زندانیان جرایم حوزه اخلال در نظم اقتصادی در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ در زندان‌های استان سمنان بیشتر شده است.

باهنر در پایان با توجه به دشواری و سختی کار در زندانها از مسئولان ارشد کشوری و استاتی خواست در ابلاغ و تخصیص منابع مالی بیش از گذشته مساعدت نمایند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

Font Resize